PoradyZdrowie

7 prostych zasad pielęgnacji skóry – dla każdej kobiety

7 prostych zasad pielęgnacji skóry – dla każdej kobiety

Powierzchnia skóry dorosłego człowieka ma średnio od 1,5m2 do 2m2, co czyni ją jednym z największych narządów ludzkiego ciała. Pielęgnacja skóry przyczynia się do prawidłowego działania na wielu ważnych obszarach: tych niewidocznych – funkcja ochronna, termoregulacyjna, immunologiczna, ale także w aspekcie estetycznym. Dbać o ciało trzeba w każdym wieku – codzienna rutyna i systematyczność zapewnią efekty w postaci pięknej, zdrowej i prawidłowo funkcjonującej skóry, co prowadzi do ogólnej poprawy samopoczucia.

Jak dbać o skórę na ciele?

Istnieje błędne przekonanie, że skóra ciała jest odporniejsza niż skóra twarzy. Ciało również potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji! Podrzucamy Wam 7 niezbędnych wskazówek do polepszenia zarówno stanu skóry, jak i komfortu psychicznego:

 • Ochrona przed promieniami UV: wychodzenie na słońce bez kremu z filtrem jest często powtarzającym się błędem! A to właśnie słońce sprzyja rozwojowi chorób skóry i przyspiesza procesy starzenia. Całoroczne stosowanie filtrów ochronnych sprzyja ochronie przed promieniowaniem słonecznym. Jaki filtr wybrać? Wyższe faktory do jaśniejszej karnacji.
 • Dieta – ochrona od środka: zdrowe i dobrze zbilansowane posiłki są paliwem dla skóry! Owoce i warzywa są źródłem przeciwutleniaczy. Pełnowartościową dietę, bogatą w antyoksydanty zapewnią produkty zawierające witaminy A, C i E – chronią one przed działaniem wolnych rodników, które niszczą komórki organizmu. Palenie i alkohol szkodzą, chyba każdy to wie? Matowienie cery i szybsze jej starzenie można przypisać używkom.
 • Kąpiel: warto zdecydować się na prysznic zamiast wanny, podczas której skóra ma tendencję do odwodnienia. Lecąca woda powinna być letnia, nie za gorąca. Po użyciu produktów myjących należy dokładnie spłukać ciało, aby usunąć ich resztki. Po tym można szybko, ale delikatnie osuszyć skórę (nie wolno jej pocierać zbyt intensywnie). Należy obserwować własne ciało i jego reakcje na różne kosmetyki, w wyniku wysypek, świądu czy zaczerwienia, trzeba zrezygnować z dalszego stosowania konkretnego produktu.
 • Oczyszczanie: codzienne oczyszczanie ciała za pomocą mydła może powodować jego nadmierne wysuszanie. Warto zastąpić mydło i korzystać z łagodnych produktów bez jego zawartości, natomiast w których składzie znajdują się lipidy.
 • Nawilżanie: codzienne nawilżanie ciała musi stać się nawykiem! Od zewnątrz – skuteczny i odpowiedni krem nawilżający, pomoże skórze się zregenerować (przywrócić powłokę hydrolipidową) i zabezpieczy ją przed wysuszaniem. Od wewnątrz – odpowiednia ilość płynów dla zaspokojenia zapotrzebowania na wodę (1,5L wody dziennie to minimum). Niewystarczające nawodnienie skutkuje suchością i szorstkością skóry, a uczucie pragnienia jest pierwszym sygnałem odwodnienia.
 • Odpowiedni strój do panującej pogody: wiatr, zimno i słońce wysuszają skórę, ściągają ją i sprawiają, że staje się kłująca. Im niższa temperatura, tym cieplejszy ubiór. Nie można zapomnieć o rękawiczkach na ręce.
 • Sen: wysypianie się sprzyja zdrowej i pięknej cerze! Każdy organizm potrzebuje innej ilości snu, wymagania te są warunkowane genetycznie.

Pamiętajmy jednak, że jeśli same nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z naszą cerą, warto wybrać się do specjalisty. Wszelkie bardziej skomplikowane zabiegi kosmetyczne takie jak np. manualne oczyszczanie twarzy lepiej przeprowadzać w salonach kosmetycznych, gdzie mamy pewność, że kosmetyki i działania będą dobrane do potrzeb naszej skóry. Na stronie https://instytutbeautyderm.pl/oferta/kosmetologia-twarz/zabiegi-oczyszczajace/ znajdziesz różne rodzaje zabiegów oczyszczających, które przywrócą blask twojej skórze.

Jakie czynniki wpływają na kondycję skóry?

Ciało odzwierciedla wszystko – stan zdrowia, stres, dietę, styl życia.

 • Warunki panujące w pomieszczeniu, w którym przebywamy: nawilżenie powietrza, klimatyzacja, kurz, zanieczyszczenia
 • Pora roku – warunki atmosferyczne
 • Aktywność fizyczna
 • Codzienna higiena i rutynowe dbanie o ciało

Pielęgnacja skóry jest inwestycją w samego siebie – wpływa na urodę i samozadowolenie. W skrócie trzeba pamiętać o siedmiu podstawowych zasadach dbania o ciało: ochrona przed słońcem, dieta, kąpiel, oczyszczanie, nawilżanie, ubiór odpowiadający pogodzie oraz odpowiednia ilość snu.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *