Porady

Domowe sposoby na przeziębienie

Domowe sposoby na przeziębienie

Sezon jesienny już za pasem, a niestety idzie on w parze z rozwojem wszelkich wirusów oraz ogólnym osłabieniem naszych organizmów. W tym szczególnym okresie warto dbać o zdrowie profilaktycznie i dostarczać sobie odpowiednich witamin, jednak co jeśli na zapobieganie chorobie już za późno? Oczywiście farmakoterapia sprawdzi się w większości przypadków, jednak nie każdy chce korzystać z leków i antybiotyków, które również szkodzą naszemu organizmowi. Z tego powodu popularne jest stosowanie domowych sposobów na grypę i przeziębienie. Co zatem najlepiej działa?

Sposoby na ból gardła

Jednym z najczęstszych i najbardziej dokuczających nam objawów przeziębienia jest ból gardła. Jak można się z nim uporać? Jeśli dokucza nam suchy kaszel, którego przyczyny można szukać w podrażnionej i wysuszonej błonie śluzowej gardła, to najlepszym sposobem na zminimalizowanie jego występowania jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywamy. Należy je często wietrzyć oraz układać zwilżone wodą ręczniki na kaloryfery, które znajdują się w danym pokoju, to powinno skutecznie nawilżyć powietrze.

Doraźnym sposobem jest picie większej ilości napojów, takie zabiegi przyniosą natychmiastowe ukojenie Twojemu gardłu. Kolejną domową metodą w walce z bólem gardła są okłady z ziemniaków. Należy ugotować ziemniaki, ugnieść je, a następnie zwinąć gorącą masę w ściereczkę, przyłożyć do gardła, zawinąć szalikiem i trzymać aż do ostygnięcia ziemniaków. Jest to jeden z najstarszych sposobów, który wielu uważa za skuteczny.

Imbir na przeziębienie

W walce z grypą i przeziębieniem bardzo dobrze radzi sobie imbir, który ma właściwości lecznicze. Działa on przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i zapobiega rozmnażaniu się bakterii. Jednak bardzo ważne jest, aby używać go jedynie w jego świeżym wariancie, ponieważ przyprawa w proszki traci wszelkie właściwości zdrowotne, można jej jedynie dodać do smaku.

W momencie, gdy zaczynają występować pierwsze objawy przeziębienia, warto zaserwować sobie napar ze świeżo startego imbiru, który skutecznie pomoże w zwalczaniu wszelkich infekcji i bólu gardła. Dodatkowo taki napój z dodatkiem imbiru dobrze radzi sobie z lekkimi stanami podgorączkowymi.

Mleko z czosnkiem

Domowe sposoby na grypę byłyby niekompletne, gdyby nie wymienić napoju, znanego naszym babciom, w którego skład wchodzą mleko i czosnek. Mleko posiada mnóstwo witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na stan naszego organizmu. Jest to między innymi cynk, który wpływa na budowanie naszej odporności oraz przyswajanie witamin.

Dodatkowo mleko w swoim składzie zawiera witaminę A, która jest odpowiedzialna za utrzymywanie w odpowiedniej kondycji nasze błony śluzowe. Czosnek zaś jest naturalnym antybiotykiem, zawiera w sobie witaminy z grupy B, sole mineralne, flawonoidy, które neutralizują działanie wolnych rodników oraz posiada olejki eteryczne, które niwelują rozwijanie się bakterii.

Dodatkiem do mleka z czosnkiem, który jest często stosowany ze względu na walory smakowe, jest miód. Oprócz o niebo lepszego smaku zyskujemy także wartości odżywcze tego pszczelego wyrobu, który również może się pochwalić mianem naturalnego antybiotyku.

Domowych sposobów w walce z przeziębieniem jest wiele, te naprawdę skuteczne opisaliśmy powyżej. Jednak najważniejsze jest, aby dbać o zdrowie codziennie i najlepiej nie doprowadzać do sytuacji, w których musimy sięgać po leczenie.

Oczywiście radzenie sobie z chorobą sposobami domowymi ma tę przewagę, że nie zatruwa niepotrzebnie organizmu substancjami zawartymi w antybiotykach, czy innych lekarstwach, jednak dla niektórych w bardziej zaawansowanym stadium przeziębienia jest niewystarczające i w konsekwencji i tak trzeba udać się po receptę.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *