Porady

Drewniane, plastikowe, czy aluminiowe – na które okna warto postawić

Drewniane, plastikowe, czy aluminiowe – na które okna warto postawić

Przy wyborze okien powinniśmy kierować się nie tylko ich stroną pragmatyczną, ale też ich stroną estetyczną. Poznajmy bliżej okna drewniane, plastikowe oraz aluminiowe. Ich poznanie sprawi, że staniemy się pewniejsi co do tego, na które z nich postawić w naszych czterech kątach.

Okna jako wypełnienie ściany

Encyklopedyczna definicja okna podaje, że okno to konstrukcja zamykająca otwór w ścianie. Podobnie definiuje się drzwi, z tym że okna i drzwi różnią się swoimi funkcjami. Podczas gdy drzwi służą do wchodzenia i wychodzenia przez nie, okna służą do oświetlania pomieszczenia. Jedne i drugie natomiast pomieszczenie przewietrzają oraz komunikują z innymi pomieszczeniami lub ze środowiskiem, między innymi poprzez hałas.

Budowa okna

Okno składa się z ościeżnicy i skrzydła. Ościeżnica wmontowana w ścianę stanowi element nieruchomy. Skrzydło złożone z ramy i szyby stanowi z kolei element ruchomy służący do otwierania i zamykania.

Parametry okien

Okna, aby właściwie spełniały swoje funkcje, powinny odznaczać się właściwymi parametrami. Należą do nich przede wszystkim: izolacyjność akustyczna, izolacyjność termiczna oraz szczelność i rozszczelnienie. Ponadto coraz częściej, na wzór drzwi antywłamaniowych, spotyka się okna antywłamaniowe.

Rodzaje okien

Okna występują w wielu postaciach. Ze względu na rodzaj otwierania i zamykania wylicza się okna: rozwierane [otwierane], uchylne, przesuwne, obrotowo, uchylno-rozwierane [uchylno-otwierane] oraz nieotwierane. Ze względu na materiał wykonania wylicza się zaś okna z drewna, z plastiku i z aluminium – chodzi oczywiście o ramę, bo szyba zawsze pochodzi ze szkła.

Okna drewniane

Mianem okien drewnianych określa się szyby oprawione w ramy z drewna. Okna te najlepiej pasują do kamienic i starych domków. Jako ciekawostkę warto dodać fakt, iż okna drewniane słyną z nie najlepszej reputacji, ale to przez komunizm, gdy wyrabiano je w sposób niechlujny, obecnie wyrabia się je przyzwoicie i pełnią perfekcyjnie swoją funkcję wyglądając przy tym fantastycznie.

Okna plastikowe

Mianem okien plastikowych określa się szyby oprawione w ramy z plastiku, a ściślej z polichlorku winylu. Okna te najlepiej pasują do bloków i nowych domków. Chociaż okna plastikowe uznaje się za najlepszy rodzaj okien, to w rzeczywistości ocena ich zależy nie od materiału wykonania, w tym przypadku PCV, a sposobu wykonania.

Okna aluminiowe

Mianem okien aluminiowych określa się szyby oprawione w ramy z aluminium. Okna te najlepiej pasują do biurowców oraz galeriowców. Przy oknach aluminiowych należy wiedzieć, że gdyby uszkodzeniu uległa szyba, to w przeciwieństwie do okien drewnianych i okien plastikowych, wymienia się nie tylko szybę, ale szybę łącznie z ramą.

Parapety oraz rolety jako dopełnienie okien

Dopełnienie okien stanowią parapety, a także rolety. Parapety wewnętrzne chronią pomieszczenie przed utratą ciepła, a parapety zewnętrzne chronią ściany przed zaciekami. Rolety natomiast okazują się ochroną przed zbytnim prześwietleniem i przegrzewaniem pomieszczenia. Okna i parapety z roletami powinni stylizacyjnie współgrać ze sobą oraz z wystrojem pomieszczenia.

Znajdź idealne okna na http://anexokna.pl.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *