Porady

Ekologiczna łazienka, czyli jaka?

Ekologiczna łazienka, czyli jaka?

Zaangażowanie w ochronę środowiska to jeden ze współcześnie dominujących trendów wnętrzarskich. Łazienki ekologiczne powstają pod wpływem inspiracji czerpanych z natury, zarówno poprzez naśladowanie wzorów, jak i wykorzystanie materiałów takich jak drewno czy bawełna. W pomieszczeniach przyjaznych środowisku bardzo ważna okazuje się także kwestia ekonomicznego użytkowania wody i energii.

Łazienka z kabiną zamiast wanny

W ekologicznej łazience niezwykle istotne staje się oszczędzanie wody. Co zrobić, by obniżyć rachunki i zadbać o przyrodę? Przede wszystkim warto zainwestować w perlator, urządzenie napowietrzające strumień wody i zmniejszające jej zużycie. Sprzęt mały i niedrogi, z łatwością zainstalujemy samodzielnie. Ekologiczną łazienkę najlepiej wyposażyć w kabinę prysznicową. Codzienne napełnianie wanny wodą nie wydaje się najlepszym pomysłem, jeśli chcemy zaoszczędzić. Kabiny prysznicowe cechuje wiele zalet, w tym możliwość szybkiego odświeżenia się.

Łazienka wyposażona w oszczędzający wodę mechanizm spłukujący

Przyjaznym środowisku i naszemu portfelowi rozwiązaniem okazuje się też montaż odpowiedniego mechanizmu spłukującego, na przykład stelaża podtynkowego 2/4. Posiada on opcję wyboru ilości wody przeznaczonej do spłukania nieczystości. W ekologicznych łazienkach instaluje się również sprzęt z automatycznym, termicznym lub radarowym systemem spłukiwania. Aby zaoszczędzić wodę, należy przyjrzeć się własnym nawykom i sprawdzić, czy zakręcamy dokładnie krany.

Łazienka energooszczędna

By obniżyć comiesięczne rachunki, zainwestuj w oświetlenie LED. Stosowanie żarówek tego typu to nie tylko oszczędność, ale też szansa na wprowadzenie niezwykłej atmosfery do aranżowanego pomieszczenia. Wybierając sprzęt do łazienek ekologicznych, np. decydując się na zakup pralki, zwróć uwagę na to, ile prądu zużywa

Łazienka, w której ogranicza się używanie chemii

Ekologiczna łazienka to również taka, gdzie stosuje się niezagrażające środowisku środki czystości. W radzeniu sobie z brudem, kurzem czy pleśnią wspomogą Cię produkty naturalne takie jak ocet, cytryna, soda oczyszczona, spirytus salicylowy i olejki eteryczne.

Łazienka z meblami z naturalnych materiałów

W łazienkach urządzonych z myślą o przyrodzie powinny znaleźć się wyłącznie meble stworzone z ekologicznych, naturalnych materiałów takich jak drewno czy kamień. Do aranżacji pomieszczeń warto stosować żywe rośliny i kwiaty. Ciekawym pomysłem okazuje się wyposażenie łazienki w dywanik z mchu pochłaniający wodę i wyglądający wyjątkowo efektowanie. Roślinne wzory można umieścić na płytkach albo naturalnych mydełkach. W łazience w stylu ekologicznym dominują biele, zieleń, beże i ciepłe szarości. Dodatkami uzupełniającymi wyjątkowy charakter pokoju kąpielowego są naturalne gąbki, kokosowe myjki, bawełniane ręczniki, koszyki z wikliny, trzcinowe dywaniki i piaskowa ceramika. Ekologiczny design łazienki polega w głównej mierze na stworzeniu aranżacji dającej poczucie jedności z naturą, harmonii i spokoju.

Łazienka ekologiczna wykorzystuje nie tylko naturalne materiały oraz inspirowane przyrodą desenie i barwy, ale też adaptuje rozwiązania pozwalające zaoszczędzić wodę i energię. Aby żyć w zgodzie z naturą nie trzeba dysponować drogim, specjalistycznym sprzętem, lecz zrewidować swoje nawyki i wprowadzić przyjazne środowisku usprawnienia.

Meble łazienkowe do swojej łazienki oraz wiele porad dotyczących łazienek znajdziesz na stronie producenta mebli łazienkowych  http://defra.pl.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *