Wnętrza

Feng shui – czy ma sens?

Feng shui – czy ma sens?

Urządzanie pomieszczeń w stylu feng shui to sztuka. Wiele osób uważa, że to bzdura, jednak warto przyjrzeć bliżej temu, jaki wpływ ma na nas otoczenie, w którym się znajdujemy. Żyjemy w stresie i ciągłym pośpiechu a każdy przecież zasługuje na chwilę odpoczynku. Miejscem, w którym nabierzemy sił witalnych i dystansu, może okazać się urządzona zgodnie z zasadami przepływu energii psychicznej oraz fizycznej sypialnia bądź duży pokój. 

Czym jest feng shui?

Jest to chińska sztuka urządzania pomieszczeń tak, aby osiągnąć idealną zgodność z otaczającą nas energią, która bezustannie krąży po świecie. Ma to na celu przyciągnięcie pomyślności, osiągnięcie harmonii ze środowiskiem oraz pozbycie się stresów dnia codziennego. W starożytnych Chinach używano zasad Feng Shui podczas budowy miast, miało to przynieść szczęście wiosce bądź metropolii. Może ono być również rozumiane jako ochrona przez złymi duchami.

Feng shui – jakie są zasady?

Filozofia ta ma trzy główne reguły, do których należy się stosować jeśli naprawdę zamierzamy urządzić mieszkanie bądź pokój zgodnie z nią. Pierwszą z nich jest znana koncepcja yin i yang, która opiera się na tym, że wzajemne kontrasty tworzą razem jedną całość. Nie istnieje bowiem noc bez dnia. Właśnie w ten sposób, urządzając pomieszczenie, musimy postarać się o równowagę tych dwóch, przeciwstawnych do siebie sił. Klucz to odpowiednie wyważenie jest tych sił wobec siebie, np. jeśli mamy ciemne pomieszczenie to powinniśmy wprowadzić do niego jasne elementy. Kolejnym ważnym elementem jest siatka bagua, która pokazuje nam za jakie dziedziny odpowiadają poszczególne części naszego mieszkania. Nakładamy ją na plan mieszkania i dowiadujemy się gdzie jest bogactwo i pomyślność a gdzie np. podróże i życzliwi ludzie. Każda z dziedzin ma również kolor bądź symbol, który jest do niej przypisany. Zgodnie z tym co otrzymamy powinniśmy urządzić nasze mieszkanie wzmacniając te pozytywne aspekty. Zatem w pomieszczeniu symbolizującym nowy początek i rodzinę, naszym elementem jest drzewo a kolorami niebieski oraz zielony. W takim przypadku powinniśmy na ścianach zawiesić obrazy z roślinami, zdjęcia rodzinne, drewniane ozdoby itd. Ostatnią z trzech głównych zasad jest koncepcja pięciu żywiołów, bardzo popularna w Chinach. Drzewo, ogień, ziemia, woda i metal. Każdemu z nich przypisane są inne strony świata, rzeczy oraz dziedziny ludzkiego istnienia. Należy zatem urządzić mieszkanie zgodnie z żywiołami, aby przyciągnąć pozytywną energię.

Feng shui to chińska filozofia i wielu osobom może się ona podobać ze względu na zamiłowanie do azjatyckiej kultury. Wiadome jest to, że w dobrze zagospodarowanej, czystej przestrzeni czujemy się komfortowo i wypoczywamy lepiej. Niekoniecznie musi to być pomieszczenie urządzone zgodnie z zasadami feng shui, ale zadbanie o tę koncepcje na pewno nie zaszkodzi a być może odrobinę faktycznie poprawi nasze samopoczucie? Każdy z nas ma inne potrzeby, musimy zatem spróbować i zdecydować sami czy przyciąganie pozytywnej energii działa na nas dobrze czy jednak nie zauważamy zmiany.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *