Zdrowie

Jak działa orteza stawu kolanowego

Jak działa orteza stawu kolanowego

Urazy stawu kolanowego należą do jednych z najczęstszych. Kolano zalicza się do grupy stawów z największą ilością elementów biomechanicznych, stąd też narażone jest ono na szczególne ryzyko uszkodzenia. Do przeważających urazów należą uszkodzenia wiązadeł lub chrząstki stawowej, będące wynikiem ruchu skrętnego.

Jedną z metod leczenia tych dolegliwości jest unieruchomienie kończyny za pomocą protezy stabilizującej. O tym, w jaki sposób pozwala ona na leczenie kontuzji. Przeczytasz w naszym artykule.

Działanie ortezy

Orteza to nic innego jak aparat ortopedyczny mający za zadanie usztywnić uszkodzoną kończynę. Zastępuje ona mało praktyczny opatrunek gipsowy w przypadku zwichnięć, skręceń stawów lub zerwania wiązadeł. W zależności od stopnia i rodzaju urazu lekarz może zalecić nam korzystanie z ortezy półsztywnej lub elastycznej. Te z kolei dzielą się na kolejne kilka podrodzajów, do których należą m.in. ortezy kompresyjne i korekcyjne. W przypadku dolegliwości stawu kolanowego przeważnie jest to aparat regulowany. Więcej o ortezach dowiesz się na https://salonzdrowia.com.pl/k/ortezy-stabilizatory-opaski-pasy/.

Budowa ortezy kolanowej

Najbardziej zaawansowane ortezy pooperacyjne przeznaczone dla stawu kolanowego, zbudowane są ze składanych szyn oraz regulującego kąt zgięcia zegara. Posiada on funkcję blokady, unieruchamiające nogę w określonej pozycji. Teleskopowe elementy w postaci szyn można łatwo dopasowywać, regulując ją w danym zakresie. Zapinane na rzepy lub sprzączki taśmy pozwalają na stabilne umieszczenie nogi w protezie. Całość jest stosunkowo lekka, ze względu na użyty do produkcji protezy nowoczesny materiał.

Nie tylko jest on znacznie przyjemniejszy w dotyku od tradycyjnego opatrunku gipsowego, ale odprowadza on również wilgoć i zapewnia utrzymywanie się stałej temeratury wokół stawu. Bezkrawędziowa orteza dobrze dopasowuje się do nogi, co pozwala na wygodniejsze użytkowanie.  

Zastosowanie

Orteza stawu kolanowego ma bardzo szerokie wykorzystanie. Używa się jej zarówno po chirurgicznym leczeniu wiązadeł lub operacjach związanych z operacjami i resekcją łąkotki. Zazwyczaj jej noszenie zaleca się osobą z poważnymi urazami, jednak jej stosowanie poleca się czasami wszystkim tym, którzy jedynie doleczają nadwerężony staw. Zapewnia ona wtedy ochronę nawet podczas uprawiania sportu i nie obciąża innych stawów.

Staw kolanowy jest największy w całym naszym organizmie i ulega dużemu przeciążeniu. Jest aktywny przez większość dnia oraz pracuje głównie podczas chodzenia i biegania. Wybór ortezy, a nawet zwykłego stabilizatora zawsze należy konsultować z lekarzem. Dzięki dobrze dobranemu stabilizatorowi lub ortezie nasza rehabilitacja przebiegnie sprawniej i pozwoli nam szybciej wrócić do zdrowia.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *