Moda

Jak nadać ubraniom drugie życie?

Jak nadać ubraniom drugie życie?

Zrównoważone podejście do mody w dzisiejszych czasach jest kluczowe nie tylko ze względu na nasze ogólne samopoczucie, które może ulec pogorszeniu na skutek nadmiernego konsumpcjonizmu, ale również zmiany klimatyczne, do jakich doszło na przestrzeni ostatnich lat. I choć trendy modowe wprost proszą nas o kolejne zakupy, pragniemy zwrócić uwagę na szczególny aspekt, jakim jest nasza świadomość modowa. Styl życia oparty na zdroworozsądkowym podejściu pozwala bowiem wyeliminować sztucznie tworzone potrzeby i wprowadzić do naszej codzienny rutyny zupełnie nowe nawyki. Wobec tego zdecydowaliśmy się przedstawić wam nurt slow fashion i wskazać kilka trików, jak nadać ubraniom drugie życie. Zobaczcie!

Slow fashion – na czym polega i od czego zacząć?

Idea slow fashion wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest krótkotrwałym wymysłem, który niebawem od nas odejdzie. Jako że jest to odpowiedź na zjawisko fast fashion, które polega na masowej produkcji ubrań i rezygnacji z wysokiej jakości, opiera się na świadomym podejściu do mody. Nie chodzi o ilość, a jakość wybieranych ubrań! Przed podjęciem decyzji zakupowej dobrze byłoby zastanowić się, co rzeczywiście posiadamy w szafie i czy kolejny komplet damski jest nam potrzebny. Slow fashion zakłada kupowanie ubrań, dzięki którym możliwe będzie stworzenie tzw. capsule wardrobe.

Zanim jednak zdecydujecie się na kolejne zakupy z okazji sezonowych obniżek, poznajcie swoje potrzeby i na tej podstawie wypracujcie swój indywidualny styl. Wówczas o wiele łatwiej będzie pozbyć się z szafy rzeczy niepotrzebnych.

Do It Yourself – czyli jak zmienić wygląd starych ubrań?

Slow fashion i ruch zero waste całkiem niedawno zdołały zakorzenić się w naszej świadomości, przez co coraz chętniej zwracamy uwagę na skład wybieranych ubrań. Co możecie natomiast zrobić, żeby nadać starym ubraniom nowe życie? Przerobić je! Z pomocą tutaj przyjdą nożyczki lub igła z nitką. W zależności od waszych preferencji możecie zrobić modne dziury w starych spodniach lub skrócić jeansy i zrobić z nich stylowe szorty z wysokim stanem.

Kilkuletnich butów nie trzeba natomiast od razu wyrzucać! Niekiedy wystarczy szczoteczka z twardym włosiem i pasta do zębów, by przywrócić im dawny wygląd.

Oddaj lub sprzedaj stare ubrania

Internetowe second-handy typu Vinted lub Less App nie od dziś stanowią sprawdzony sposób, aby pozbyć się nienoszonych już ubrań i zadbać o nasze środowisko. Zarobek to kwestia drugorzędna! Niemniej pamiętajcie, że wy także możecie znaleźć tam prawdziwe perełki i stworzyć szafę kapsułową, w której znajdą się klasyczne elementy.

Jeśli natomiast sprzedaż nie wchodzi w waszym wypadku w grę, rozważcie przekazanie ubrań osobom potrzebującym lub do kontenerów PCK. Ważne, aby nie wyrzucać ubrań do kontenera z odpadami zmieszanymi. Ciuchy wymagają odpowiedniej utylizacji, co przekłada się na ilość zanieczyszczeń trafiających do środowiska.

Zabawa modą może przybrać różny charakter. Nawet jeśli na bieżąco śledzicie aktualnie obowiązujące trendy, nie dajcie się zwieść świetnym promocjom!

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *