Porady

Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Gołębie to niechciani goście na naszych balkonach. Ptaki brudzą, zakładają gniazda, niszczą rośliny, hałasują i roznoszą choroby. Jak pozbyć się gołębi? Poznaj kilka skutecznych sposobów.

Nie dokarmiaj

Przede wszystkim nie rzucaj gołębiom chleba. Nie jest on zdrowym pokarmem dla ptaków. Poza tym dokarmiane gołębie stają się leniwe i nie szukają same pożywienia. Przyzwyczają się do miejsca, gdzie rozrzucany jest chleb i znacznie trudniej się ich pozbyć.

Usuwaj gniazda

Gdy tylko zauważysz, że ptaki przylatują na balkon z gałązkami i zaczynają wić gniazdo, niezwłocznie je usuń. Rób to sukcesywnie, zanim w gnieździe pojawią się jajka. W Polsce gołębie objęte są ścisłą ochroną gatunkową, dlatego nie można ich zabijać ani niszczyć złożonych przez nie jaj.

Montaż siatki

Nie jest to może najbardziej estetyczne rozwiązanie, ale bardzo skuteczne. Siatkę do samodzielnego montażu kupisz w każdym markecie budowlanym. Montuje się ją tak, aby szczelnie przylegała do ścian, sufitu i podłogi. Wówczas żaden ptak nie dostanie się na balkon.

Wiatraczki i reklamówki do odstraszania

Kolejnym sposobem na pozbycie się gołębi z balkonu jest zamontowanie na balustradzie dziecięcych wiatraczków. Najlepsze okażą się te kolorowe i hałasujące. Podobnie będzie z reklamówkami – zawiązane na balustradzie i poruszające się na wietrze skutecznie odstraszą ptasie szkodniki.

Sztuczne drapieżniki

Sztuczna sowa, jastrząb, kruk albo plastikowy wąż zamontowane na balkonie spowodują, że gołębie będą trzymać się od niego z daleka. Dobrym sposobem okaże się także puszczanie nagrań z odgłosami ptaków drapieżnych.

Ultradźwiękowy odstraszacz

Ultradźwięki są niesłyszalne dla człowieka, za to wyjątkowo uciążliwe dla ptaków. Odstraszą także gryzonie. Taka metoda budzi jednak wiele kontrowersji i wątpliwości ze względu na pojawiające opinie, że może być szkodliwa dla zwierząt domowych.

Kolce na parapety

Można wybierać między wariantami metalowymi i plastikowymi. Kolce montowane na parapetach i balustradach zniechęcą gołębie do siadania na Twoim balkonie.

Odświeżacze powietrza i kulki na mole

Dobrym pomysłem będzie montaż automatycznego odświeżacza powietrza aktywowanego ruchem. Im mocniejszy zapach, tym lepiej. Gołębie powinny zniknąć już po kilku dniach. Innym skutecznym rozwiązaniem będzie rozsypanie na balkonie kulek na mole. Nie tylko owady nie lubią zapachu naftaliny. Paki będą omijać balkon szerokim łukiem.

To już wszystkie sposoby na odstraszenie gołębi. Przed zastosowaniem naszych porad pamiętaj o uporządkowaniu balkonu. Ptaki lubią rupieciarnie, dlatego lepiej pozbyć się zbędnych sprzętów.

A jakie są Twoje sposoby na pozbycie się gołębi z balkonu?

Udostępnij

O autorze

Jeden komentarz

  1. Witam.

    Walkę z gołębiami wygrałem w naszej firmie. Straszenie i montaż kolców ( plastikowych ) NIE WIELE POMÓGŁ.

    Wyczytałem, że kulkami na mole ( naftalina ) można je odstraszyć. Umieściłem kulki co 15 cm – trochę wszędzie czuć ale problem z głowy.Super pomogło gołębia ani jednego i w dodatku tanio i bez montowania „cudów wianków ” i wydawania mnóstwa kasy. Szczerze polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *