Porady

Jak wybrać kolor ścian?

Jak wybrać kolor ścian?

Kiedy remontujemy mieszkanie zawsze musimy zastanowić się nad kolorami ścian, jakie będą dominowały w naszym wnętrzu. Mogą one oczywiście być białe, ponieważ to odcień bardzo uniwersalny i pasuje do wszystkiego. Jeśli jednak pragniemy nadać naszemu mieszkaniu odrobinę designerskiego wyglądu oraz trochę je wyróżnić to lepiej zastanowić się nad tym, aby ściany pomalować na jakąś inną barwę. 

Jak dobrać odcień?

W zależności od tego czy wolimy mocne, zwracające na siebie uwagę kolory czy też bardziej pasują nam barwy  delikatne, nie rzucające się w oczy, możemy wybrać idealny odcień do naszego mieszkania. Nikt nie zakazuje nam również łączyć dwóch kolorów w jednym pomieszczeniu. Zasada jest natomiast jedna: mocne kolory nie będą dobrze wyglądały w ciemnych pokojach. Zazwyczaj we wnętrzach, w których brakuje światła, należy pokryć ściany jasną, delikatną farbą aby je odrobinę rozjaśnić.

Łączenie kolorów

Dobrym duetem na naszych ścianach będzie na pewno delikatny kolor szary z fioletem, błękitem a w przypadku pokoju dla małej księżniczki – z różem. Kolor różowy w pomieszczeniu dziecięcym świetnie sprawdzi się także z turkusem. Oprócz tego hitem może okazać się beż w połączeniu z czerwienią. Dobrze prezentowała się będzie też delikatna zieleń z szarym, brązowym oraz błękitem. Nieco mocniejsza, bardziej żywa zieleń z niebieskim doskonale natomiast nada się w pokoju dla małych chłopców. Doceniane jest także połączenie koloru miętowego z białym bądź kremowym. Klasyczna barwa kawy z mlekiem na jednej ścianie, podczas gdy na pozostałych pozostanie kolor biały, będzie świetna do salonu, biura bądź sypialni. Jest to bardzo eleganckie połączenie a przy tym niezwykle uniwersalne.

Dodatki kolorystyczne

Najkorzystniej jednak jest wybrać dość klasyczne połączenie barw na ścianach. Akcentu kolorystycznego najlepiej jest nadać pomieszczeniu poprzez odpowiednio dobrane dodatki. Wtedy, jeśli odcień dominujący w pokoju nam się znudzi, z łatwością będziemy mogli go zmienić poprzez wymianę akcesoriów. Zaoszczędzi nam to wiele pracy, jaką mielibyśmy chcąc przemalować ściany.

Kolory ścian w naszym pokoju mówią o nas trochę więcej niż się tego spodziewamy. Zazwyczaj również decydują o tym w jaki sposób inni postrzegają nasze wnętrze. Mogłoby się wydawać, że odcień na jaki pomalowane są nasze ściany, nie jest aż tak istotny, a jednak jest to tylko mylne wrażenie. Dlatego warto pamiętać o tym, że należy zadbać o odpowiednie dopasowanie barwy murów do naszej osobowości, wnętrza i planowanego przez nas wystroju. Wtedy pomieszczenie na pewno zrobi piorunujący efekt na każdym kto je odwiedzi.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *