Porady

Kto może prowadzić kampera?

Kto może prowadzić kampera?

Destynacja wybrana, walizki spakowane… I co dalej? Nadeszła najwyższa pora, by wybrać środek transportu! Co powiecie na wynajem kampera? Luksusowe domy na kołach zawiozą was wszędzie, gdzie tylko zapragniecie i jeszcze dalej! Nie przedłużając… Kto może prowadzić kampery? Jakie uprawnienia są wymagane do prowadzenia samochodu kempingowego? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

Wynajem kamperów – dla kogo?

Marzą ci się wakacje życia? Świetnie się składa! Caravaningowcy na każdym kroku udowadniają, że wynajem kamperów to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób żądnych niesamowitych przygód i nowych doznań. Podróżowanie pojazdem kempingowym to obecnie jedna z najczęściej wybieranych form turystyki, a my… doskonale wiemy dlaczego! Żaden inny środek transportu nie da ci takiego komfortu i poczucia bezpieczeństwa, jak właśnie kampery. Jeśli zatem masz ochotę na odrobinę świeżości, a wakacje all inclusive już ci się znudziły, postaw na podróż luksusowym kamperem. To przygoda, jakich mało! Kto wie? Być może i ty pokochasz caravaning…

Gdzie możesz wynająć kampery? Wrocławska wypożyczalnia kamperów – https://kampery-klf24.pl/ – to odpowiedź na twoje najśmielsze potrzeby i oczekiwania! Jeśli planujesz urlop na własną rękę, zapoznaj się z ofertą wypożyczalni i nie martw się o nic więcej!

Dopuszczalna Masa Całkowita

Kluczową kwestią, którą należy poruszyć jeszcze zanim podpowiemy wam, kto może prowadzić kampera, jest Dopuszczalna Masa Całkowita. Jak sama nazwa wskazuje, DMC to maksymalna waga pojazdu wraz z całym załadunkiem oraz wszystkimi pasażerami. Na rynku znajdziecie szereg różnych rozwiązań i możliwości, lecz nie każde będą dostępne dla was. W zależności od Dopuszczalnej Masy Całkowitej inne uprawnienia do prowadzenia pojazdu będą wymagane. Na obecną chwilę wyróżniamy kampery o masie mniejszej lub równej 3500 kg, lub powyżej 3500 kg, lecz nie większej niż 7500 kg. Kto zatem może prowadzić pojazdy kempingowe o takich gabarytach?

Prawo jazdy kategorii B

Czy wiedzieliście, że… kampery należą do grupy pojazdów osobowych? To nieco ułatwia sprawę! Co mamy na myśli? Będąc posiadaczem prawa jazdy kategorii B, bez problemu możesz zdecydować się na wynajem kampera. Niemniej jednak Dopuszczalna Masa Całkowita wybranego przez ciebie pojazdu musi być mniejsza lub równa 3500 kg wraz z całym wyposażeniem. Co ciekawe, większość dostępnych na terenie Polski kamperów ma wpisaną w dowodzie rejestracyjnym właśnie tę wartość.

Prawo jazdy kategorii C1 lub C

W przypadku pojazdów kempingowych o nieco większym gabarycie sprawa poniekąd się komplikuje. Kampery, których Dopuszczalna Masa Całkowita jest wyższa niż 3500 kg, wymagają od kierowców posiadania kategorii C1 lub C. Wówczas powinniśmy liczyć się z dodatkowymi opłatami drogowymi oraz ograniczeniami prędkości. Musimy też uważać na wszelkiego rodzaju przejazdy kolejowe, mosty, tunele czy dachy niskich domów. O czym warto jeszcze pamiętać? Jeżeli posiadasz prawo jazdo kategorii C1, wybrany przez ciebie kamper nie może przekraczać 7500 kg. Prawo jazdy kategorii C nie nakłada na nas ograniczeń związanych z DMC.

Doświadczenie – czy jest wymagane?

Kampery są większe, wyższe i szersze, a co za tym idzie, prowadzenie kampera to nie lada wyzwanie! Wykonywanie manewrów wymaga od nas dużej precyzji i nadzwyczajnej czujności. Niektóre wypożyczalnie kamperów mogą bowiem wymagać od kierowców posiadania co najmniej rocznego doświadczenia za kierownicą. Decydując się na wynajem kampera, warto wcześniej zaznajomić się z regulaminem wypożyczalni oraz warunkami umowy wynajmu.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *