Wnętrza

Mozaika w łazience – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Mozaika w łazience – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Kafelki pokrywają znaczną część każdej łazienki. Chcąc sprawić, by to pomieszczenie się wyróżniało i wywierało duże wrażenie na odwiedzających, warto pomyśleć o ułożeniu w niej mozaiki. Taka mieszanina wzorów i kolorów daje nieograniczone możliwości, dzięki czemu można ją wykorzystać w bardzo wielu rodzajach łazienek. Chociaż mnogość rozwiązań może być bardzo kusząca, należy pamiętać, że nie można w tym przypadku kierować się całkowitą dowolnością. Na jaką mozaikę możesz sobie pozwolić? Jeśli chcesz się upewnić i zainspirować – zapraszamy do lektury.

Do każdej łazienki?

Wielu osobom mozaiki bardzo przypadły do gustu – wnętrza łazienek znacznie dzięki nim ożywają. Jednak duża część tych ludzi mimo wszystko nie decyduje się na wykończenie swojej łazienki mozaiką. Dlaczego tak się dzieje?

Niektórym może się wydawać, że tylko niewielka ilość wnętrz nadaje się do ułożenia mozaiki. Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości przez takie połączenie wzorów i kolorów można optycznie manipulować całym pomieszczeniem, oczywiście mając na uwadze pewne podstawowe zasady.

Ciemne kolory i bogate wzory wykończenia optycznie zmniejszają wnętrze. Jeśli więc posiadasz stosunkowo niewielką łazienkę, wybieraj raczej kolory jasne, pastelowe. Dzięki nim – zwłaszcza przy dobrym oświetleniu – łazienka wyda się nieco większa niż w rzeczywistości jest i nie będziesz czuł się w niej przytłoczony.

Właściciele dużych łazienek mają większą dowolność wyboru w kwestii wzorów i kolorów. Nie można jednak zatracić się w pomyśle na mozaikę – choćby był naprawdę doskonały – i dosłownie rozsypać ją po całym pomieszczeniu. Szczególnie kolorowe mozaiki dobrze jest układać tylko w jednym lub kilku wybranych miejscach, poświęcając jej np. jedną pełną ścianę lub kilka mniejszych powierzchni, np. wokół umywalki i przy wannie.

Kompleksowy plan

Przed zakupem kafelków do łazienki, musisz również mieć wizję mebli, które chciałbyś w niej zamontować – inspiracji możesz poszukać na stronie defra.pl. Dzięki temu stworzysz całościowy obraz łazienki, której wszystkie elementy będą spójne.

Nie chodzi tu tylko o paletę kolorów – pod uwagę trzeba wziąć szereg innych aspektów, takich jak styl mebli, materiał, z którego zostały wykonane, pasujące do nich dodatki, a wszystko to musi być adekwatne do wielkości i kształtu kafelków, z których została wykonana mozaika.

Nie tylko ceramika

Fantazje na temat mozaik można snuć bez końca, nie tylko dlatego, że wybór kształtów i kolorów jest ogromny. Mozaikę można zróżnicować także dzięki materiałowi kafelków. Dobrze znana wszystkim ceramika stopniowo ustępuje miejsca innym materiałom, zarówno naturalnym, jak i tym, które wyszły spod ręki człowieka.

Do tych pierwszych można zaliczyć kamień naturalny (np. marmur czy trawertyn) oraz kamienie ozdobne (najczęściej półszlachetne), a także drewno. Ogromną zaletą wykorzystania do ułożenia mozaiki takich elementów jest jej absolutna niepowtarzalność – nie ma przecież dwóch takich samych kawałków drewna czy dwóch identycznych kamieni.

Z materiałów wytworzonych przez człowieka, poza ceramiką wyróżnia się różnego rodzaju szkła (w różnym stopniu przezroczyste, mniej lub bardziej błyszczące, nierzadko uzupełnione o mieniące się domieszki) i masę perłową.

Mniej znaczy więcej

Choć mozaika to bardzo plastyczna konstrukcja i można ją dostosować do wielu wnętrz, zdecydowanie najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach, w których tylko mozaika się wyróżnia. Meble w takich łazienkach są raczej niewyszukane, w stonowanych barwach i nie rzucają się w oczy. Dzięki ich prostocie i wytworności mozaiki wygląd wnętrza pozostaje w harmonii.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *