Dom

Okna oraz ich stylowy wystrój

Okna oraz ich stylowy wystrój

Każdy dom potrzebuje wykończeń, które sprawią, że stanie się on bardziej pragmatyczny oraz estetyczny. Wśród tych wykończeń wymienia się głównie okna oraz drzwi. W kwestii okien pozostaje jeszcze pamiętać o parapetach zewnętrznych i wewnętrznych oraz ochronie przed słońcem w postaci żaluzji, plis lub rolet.

Po pierwsze okna

Okno stanowi element zamykający otwór w ścianie, który za sprawą tego, że się go otwiera i zamyka oraz odsłania i zasłania, służy regulacji światła, hałasu i ciepła w pomieszczeniu. Każde okno składa się z szyby i ramy z ościeżnicą. W zależności od materiału z jakiego została wykonana rama, wylicza się okna: drewniane, plastikowe oraz aluminiowe. Każde z nich, o ile zostanie właściwie wykonane, wykazuje się odpowiednią szczelnością i odpowiednim rozszczelnieniem, co traktuje się jako wyznacznik porządnych okien.

  1. Okna drewniane:

Okna drewniane to szyba zamontowana w ramie z drewna. Uchodzą za najbardziej wytrzymałe okna, choć trzeba o nie dbać. Stylizacyjnie pasują do historycznych i secesyjnych kamienic, jak też do starych willi.

  1. Okna plastikowe:

Okna plastikowe to szyba zamontowana w ramie z polichlorku winylu określanego jako PCV, czyli po prostu w ramie z plastiku. Uchodzą za wytrzymałe okna, a do tego nie trzeba o nie specjalnie dbać. Stylizacyjnie pasują do bloków, jak też do nowych domków.

  1. Okna aluminiowe:

Okna aluminiowe to szyba zamontowana w ramie z aluminium. Uchodzą one za najbardziej sterylne okna, ale z racji tego, że szyba i rama zostają stworzone razem, to w razie uszkodzeń, wymienia się całe okno, a nie jedynie jego część. Stylizacyjnie pasują do galeriowców oraz biurowców, choć to nie reguła.

Po drugie parapety

Okna potrzebują parapetów zarówno na zewnątrz, jak też wewnątrz. Parapety chronią ściany i pomagają w utrzymywaniu ciepła, a do tego nie muszą, choć mogą służyć jako element dekoracyjny, na przykład do stawiania na nie roślin. Parapety na zewnątrz wybiera się z trwalszych materiałów niż parapety wewnątrz. Ważne, aby parapety stylizacyjnie współgrały z oknem i budynkiem (sprawdź parapety MDF w Anex Okna).

Po trzecie rolety

Ostatnia kwestia związana z oknami to rolety. Przed słońcem chronić mogą również żaluzje i plisy, ale to rolety cieszą się największym uznaniem. Występują one w wielu wariantach, aczkolwiek najważniejsze kryterium klasyfikacji, to podział na rolety zewnętrzne i rolety wewnętrzne. O ile rolety wewnętrzne chronią przed nadmiarem światła, o tyle rolety zewnętrzne chronią ponadto przed nadmiarem hałasu i zanieczyszczeń.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *