Każdy dom potrzebuje wykończeń, które sprawią, że stanie się on bardziej pragmatyczny oraz estetyczny. Wśród tych wykończeń wymienia się głównie okna oraz drzwi. W kwestii okien pozostaje jeszcze pamiętać o parapetach zewnętrznych i wewnętrznych oraz ochronie przed słońcem w postaci żaluzji, plis lub rolet.

Po pierwsze okna

Okno stanowi element zamykający otwór w ścianie, który za sprawą tego, że się go otwiera i zamyka oraz odsłania i zasłania, służy regulacji światła, hałasu i ciepła w pomieszczeniu. Każde okno składa się z szyby i ramy z ościeżnicą. W zależności od materiału z jakiego została wykonana rama, wylicza się okna: drewniane, plastikowe oraz aluminiowe. Każde z nich, o ile zostanie właściwie wykonane, wykazuje się odpowiednią szczelnością i odpowiednim rozszczelnieniem, co traktuje się jako wyznacznik porządnych okien.

  1. Okna drewniane:

Okna drewniane to szyba zamontowana w ramie z drewna. Uchodzą za najbardziej wytrzymałe okna, choć trzeba o nie dbać. Stylizacyjnie pasują do historycznych i secesyjnych kamienic, jak też do starych willi.

  1. Okna plastikowe:

Okna plastikowe to szyba zamontowana w ramie z polichlorku winylu określanego jako PCV, czyli po prostu w ramie z plastiku. Uchodzą za wytrzymałe okna, a do tego nie trzeba o nie specjalnie dbać. Stylizacyjnie pasują do bloków, jak też do nowych domków.

  1. Okna aluminiowe:

Okna aluminiowe to szyba zamontowana w ramie z aluminium. Uchodzą one za najbardziej sterylne okna, ale z racji tego, że szyba i rama zostają stworzone razem, to w razie uszkodzeń, wymienia się całe okno, a nie jedynie jego część. Stylizacyjnie pasują do galeriowców oraz biurowców, choć to nie reguła.

Po drugie parapety

Okna potrzebują parapetów zarówno na zewnątrz, jak też wewnątrz. Parapety chronią ściany i pomagają w utrzymywaniu ciepła, a do tego nie muszą, choć mogą służyć jako element dekoracyjny, na przykład do stawiania na nie roślin. Parapety na zewnątrz wybiera się z trwalszych materiałów niż parapety wewnątrz. Ważne, aby parapety stylizacyjnie współgrały z oknem i budynkiem (sprawdź parapety MDF w Anex Okna).

Po trzecie rolety

Ostatnia kwestia związana z oknami to rolety. Przed słońcem chronić mogą również żaluzje i plisy, ale to rolety cieszą się największym uznaniem. Występują one w wielu wariantach, aczkolwiek najważniejsze kryterium klasyfikacji, to podział na rolety zewnętrzne i rolety wewnętrzne. O ile rolety wewnętrzne chronią przed nadmiarem światła, o tyle rolety zewnętrzne chronią ponadto przed nadmiarem hałasu i zanieczyszczeń.