Porady

Opiekunka osób starszych – jak spędzać czas z seniorem

Opiekunka osób starszych – jak spędzać czas z seniorem

Pracujesz jako opiekunka osób starszych w Niemczech i brak ci pomysłów na zagospodarowanie czasu wolnego? A może… wciąż wahasz się nad decyzją o wyjeździe i nie wiesz, czy aby na pewno to dobry wybór? Praca opiekunki w Niemczech nie opiera się wyłącznie na wykonywaniu codziennych czynności higieniczno-pielęgnacyjnych. Do twoich zadań należeć również będzie spędzanie czasu z seniorem i zapewnienie mu towarzystwa. W związku z tym mamy dla ciebie kilka propozycji, jak spędzać czas z podopiecznym. Koniecznie sprawdź.

Opieka nad starszymi – dlaczego spędzanie czasu wspólnie jest ważne?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to niewątpliwie trudne i bardzo wymagające zajęcie. Stąd też kładziemy tak duży nacisk na edukowanie i uświadamianie przyszłych opiekunów, by praca nie była dla nich wyłącznie źródłem zarobku, a także sporej satysfakcji. Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech, powinnaś zwrócić szczególną uwagę na spędzanie czasu z seniorem. Twoje przyszłe obowiązki nie ograniczają się wyłącznie do pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności. Należy do nich także zapewnienie seniorowi rozrywki i dbałość o jego ogólne samopoczucie. Odpowiednie podejście pozwoli wam nawiązać bliską więź, a z czasem podopieczny obdarzy cię zaufaniem. Jak możesz spędzać czas z osobą starszą?

Rozmowa i jeszcze raz rozmowa

Być może zastanawiacie się, dlaczego rozpoczynamy od tak podstawowej kwestii…  Osoby starsze wymagające całodobowej opieki niekiedy rezygnują z kontaktów z drugą osobą właśnie ze względu na swój stan zdrowia. To zaś może prowadzić do wystąpienia poczucia osamotnienia, a w najgorszym przypadku depresji. Rozmowa ma bowiem ogromne znaczenie nie tylko dla budowania dobrej relacji, lecz także dla kondycji psychicznej osoby starszej. Początki bywają niekiedy trudne, a nawiązanie kontaktu do łatwych nie należy… Pozwól seniorowi zaadaptować się w nowej rzeczywistości. Codziennie z nim rozmawiaj, wykaż zainteresowanie jego osobą i otwórz się na jego potrzeby.

Jeżeli praca w kategorii „opieka nad starszymi w Niemczech” cię interesuje, zajrzyj koniecznie tutaj – https://laxocare.pl/.

Czytanie książek

Skoro była już mowa o pogawędkach… nie sposób nie wspomnieć o wspólnym czytaniu książek! W zależności od stanu twojego podopiecznego możesz czytać mu książki lub zaproponować, aby robił to samodzielnie. Zapewne w okolicy znajduje się biblioteka. Porozmawiaj z seniorem, jaka tematyka go interesuje najbardziej i zadbaj o stymulację mentalną. Czytanie książek poprawia koordynację mózgu, wpływa na koncentrację oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji starczej.

Aktywność fizyczna

Nie od dziś wiadomo, że zdrowy tryb życia ma znamienny wpływ zarówno na naszą kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Sezon wiosenno-letni to idealna pora na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Co powiecie na wspólną gimnastykę lub regularne spacery? Istotne, aby wybraną aktywność dostosować do możliwości podopiecznego. Ciekawym rozwiązaniem jest także uczestnictwo w zajęciach dla seniorów. Pamiętaj jednak, że niektóre czynności mogą wywołać efekt daleki od pożądanego, a dbałość o zdrowie seniora to podstawa.

Wspólne gotowanie

Jeżeli ty i twój podopieczny dzielicie wspólną pasję do gotowania, wykorzystajcie to w codziennym życiu. Wykonywanie nawet drobnych czynności pozwoli seniorowi zachować sprawność, tym samym zacznie robić to, co kocha najbardziej. Poszukaj ciekawych przepisów na typowe dla danego regionu dania i zróbcie coś niesamowitego wspólnymi siłami. Nic tak nie łączy ludzi, jak smaczne jedzenie!

Prace manualne

Wbrew pozorom rękodzieło nie jest zajęciem przeznaczonym wyłącznie dla osób w podeszłym wieku. Wręcz przeciwnie! Robótki ręczne to doskonały sposób na nudę. Seniorzy bardzo często uwielbiają tworzyć różnego rodzaju ozdoby, a nowe wyzwania niewątpliwie wpłyną na ich samopoczucie. Zachęć podopiecznego do pracy manualnej i stwórzcie coś razem!

Wspólne spędzanie czasu pozwoli wam nawiązać dobry kontakt i zacieśnić więzi. Wsłuchaj się w potrzeby twojego podopiecznego i spędźcie wspólne chwile w sposób przyjemny i pożyteczny.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *