Wnętrza

Podwieszany sufit – wady i zalety

Podwieszany sufit – wady i zalety

W ostatnim czasie konstrukcja taka jak podwieszany sufit zyskała ogromną popularność. Nie jest to dziwne, ponieważ stanowi ona świetną ozdobę i robi naprawdę spore wrażenie. Wygląda jednak jeszcze lepiej kiedy jest ładnie podświetlona – wówczas nadaje wnętrzu niesamowitego klimatu. Montując coś takiego w pokoju musimy jednak poznać zarówno wady jak i zalety tego rozwiązania.

Podwieszany sufit – atuty wizualne

Zalet umieszczenia takiej konstrukcji w swoim pomieszczeniu jest naprawdę ogromna ilość! Przede wszystkim musimy zastanowić się czy pokój chcemy optycznie powiększyć czy może odrobinę zmniejszyć? Dzięki temu może stać on się bardziej przytulny. Obydwa efekty możemy osiągnąć poprzez montaż odpowiedniego rodzaju sufitu podwieszanego. Dzięki montażowi łuków bądź skosów możemy wydobyć z wnętrza to co najpiękniejsze a poprzez dorzucenie odpowiedniego podświetlenia LED stworzymy niepowtarzalny klimat, dzięki któremu nasz pokój stanie się wyjątkowy i spełni potrzeby wizualne każdego domownika oraz gościa, który przyjdzie w odwiedziny.

Praktyczne zastosowanie tego rozwiązania

Sufity podwieszane nie pełnią jednak jedynie roli dekoracyjnej. Kolejną ich zaletą jest to, że pomogą nam ukryć niedoskonałości sufitu, jakimi mogą być nierówności, dziury bądź zadrapania. Można to oczywiście zrobić tradycyjnie – poprzez szpachlowanie oraz gładzenie, jednak nierzadko jest to opcja czasochłonna i kosztowna a efekt może nie spełniać naszych oczekiwań. Niewątpliwą zaletą jest również zastosowanie sufitu podwieszanego jako przykrywki dla biegnących pod nim kabli, instalacji i rur. Poprawiają one również akustykę pomieszczenia i co ważne, wygłuszają trochę dźwięki dzięki czemu nie straszne będzie nam już tupanie sąsiada z piętra wyżej. Ważna jest również ich izolacja cieplna, która latem utrzyma chłód w pomieszczeniu a zimą zapewni w nim ciepło. Jest to także rozwiązanie bezpieczne i łatwe do utrzymania w czystości.

Co jest przeciwko?

Chociaż zalet sufitów podwieszanych jest ogromna ilość to rozwiązanie takie posiada również kilka wad. Jedną z nich jest to, że stanowią one dodatkowe obciążenie, w związku z czym należy dobrze zorientować się czy strop to wytrzyma. Jest to ważne szczególnie w przypadku starego budownictwa. Najlepiej również nie montować go samemu, ponieważ każdy błąd może słono nas kosztować. Bezpieczniej jest zatem zwrócić się po pomoc do fachowca. Pamiętać należy także o tym, że rury gazowe nie powinny być zabudowane sufitem podwieszanym, ponieważ może to spowodować sytuacje niebezpieczną, która może skończyć się nawet wybuchem. Zabudowana instalacji gazowych w każdym przypadku wymaga specjalnego pozwolenia.

Sufit podwieszany to rewelacyjne rozwiązanie, zanim się jednak na nie zdecydujemy powinniśmy rozważyć wszystkie za i przeciw. Ważne jest także, żeby podjąć decyzję świadomą, zatem najlepiej jest wcześniej zorientować się w kosztach takiego przedsięwzięcia, możliwościach stropu i innych, ważnych przy montażu tej konstrukcji, kwestiach.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *