Wnętrza

Pokój dziecięcy – jak przygotować?

Pokój dziecięcy – jak przygotować?

Kiedy dwoje ludzi dowiaduje się, że na świat niedługo przyjdzie ich dziecko to muszą zdawać sobie również sprawę z tego, jak dużo czeka ich przygotowań. Jedną z rzeczy, o którą powinni zadbać przyszli rodzice jest pokój dla maluszka. W jaki sposób zrobić to, aby wszystko było gotowe kiedy przyjdzie na świat mały bobas? 

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Najważniejsze, przy urządzaniu pokoju dla dziecka, jest to aby pamiętać, że ono kiedyś urośnie, zacznie pełzać, raczkować, wpychać wszystko do buzi i wkładać palce do kontaktu. Nie można dopuścić do tego, aby coś stało się naszemu maluszkowi, dlatego jeśli chcemy, żeby pokój był przyszłościowy to powinniśmy zastosować się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim zadbajmy o to, żeby w pokoju było jak najmniej ostrych kantów, o które dziecko mogłoby się uderzyć. Równie ważne jest zabezpieczenie gniazdek przed ciekawskimi paluszkami. Wyeliminujmy również małe elementy, takie jak różne ozdobne figurki, szczególne szklane bądź porcelanowe, które dodatkowo mogą się potłuc. Zadbajmy także o oświetlenie, które nie może być zbyt ostre a żarówka najlepiej by była osłonięta, żeby nie raziła po oczach naszego maluszka albo nie poparzyła go w rączkę, jak będzie próbował ją chwycić. Lampy ogółem nie powinny być w miejscu dostępnym dla małych dzieci, szczególnie jeśli są one duże i mogą się na nie przewrócić.

Wygoda świeżo upieczonych rodziców

Poza bezpieczeństwem ważna jest również funkcjonalność zaaranżowanego wnętrza, szczególnie w pierwszych kilku miesiącach życia szkraba. Właśnie wtedy najwięcej czasu poświęcamy na zmienianie pieluch, strojów oraz kosmetykę dziecka. Warto zatem mieć łatwy i wygodny dostęp do wszelkich potrzebnych akcesoriów, jakimi są pieluchy, kremy, talk, świeże ubranka czy też chusteczki nawilżające. Wszystko to powinno być umiejscowione zaraz przy przewijaku, aby móc szybko, nie odchodząc od dziecka, chwycić potrzebną rzecz. Łóżeczko natomiast powinno być ustawione niedaleko wejścia do pokoju, żeby rodzice słyszeli płacz z innego pomieszczenia i mieli łatwy dostęp do noworodka.

Przygotuj ładny pokój

Poza aspektami funkcjonalności, wygody i bezpieczeństwa istnieją jeszcze walory estetyczne wnętrza, o które również warto zadbać. Jeśli wiemy, że urodzi nam się dziewczynka to najlepiej jest urządzić pokój w kolorach różu, fioletu bądź mięty. Do chłopców bardziej pasuje zieleń, błękit oraz turkus. Jeśli natomiast w planach są bliźnięta dwujajowe, z którego jedno będzie płci męskiej a drugie żeńskiej to postarajmy się urządzić pokój uniwersalnie, czyli beż, żółty albo szarości. Pamiętajmy jednak, że kolory nie powinny być zbyt intensywne. Meble białe albo z jasnego drewna najlepiej prezentują się w pokojach dziecięcych. Warto również zadbać o dodatki jakimi są światełka, karuzele, pluszowe misie, skrzynie na zabawki bądź urocze obrazki na ścianach. Wszystko to należy mieć na uwadze urządzając ładny pokój dla niemowlaka.

Przygotowanie pokoju dla dziecka to poważna sprawa, do której należy się odpowiednio nastawić. Trzeba zrozumieć potrzeby zarówno swoje jak i maluszka oraz postarać się sprostać tym oczekiwaniom. Pomieszczenie przeznaczone dla noworodka, a później starszego dziecka, powinno być przyszłościowe, wygodne, bezpieczne i ładne, wtedy na pewno zarówno będziemy z niego zadowoleni przez długie lata.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *