Bez kategorii

Próbka obliczeniowa – dlaczego jest ważna?

Próbka obliczeniowa – dlaczego jest ważna?

Przygotowanie próbki obliczeniowej nie cieszy się dużą aprobatą wśród początkujących dziewiarek. Choć ułatwi nam ona pracę z włóczką, niechętnie po nią sięgamy. Czym jest? Dlaczego jest ważna? Jak się za nią zabrać? Dowiesz się poniżej!

Czym jest próbka obliczeniowa?

Próbką obliczeniową nazwiemy kawałek robótki wykonywany tuż przed rozpoczęciem pracy z konkretnym wzorem. Znajomość liczby oczek i rzędów, jaka mieści się na danym odcinku, jest niezwykle cenna. Uchroni nas przed niechcianym pruciem i pozwoli w pełni przygotować się do dalszych prac.

Próbka obliczeniowa – czy to konieczne?

I tak, i nie! Próbka ma na celu ułatwić nam robótki ręczne, a co za tym idzie, wykonywanie jej nie jest konieczne. Niemniej jednak pamiętajmy, iż dobre przygotowanie do pracy z drutami jest niezwykle ważne. Wykonując próbkę, dowiesz się, czy sposób przerabiania danego wzoru jest podobny do wybranego projektu oraz sprawdzisz, czy splot nie jest zbyt luźny ani zbyt ciasny.

Do wykonania pierwszej próbki potrzebne będą ci wyłącznie druty i odpowiednia włóczka. Sklep internetowy z włóczkami, który znajdziesz tutaj – https://zamotane.pl/pl/c/Wloczki/15, pozwoli ci dobrać niezbędne akcesoria dziewiarskie, które spełnią twoje najśmielsze oczekiwania. Na stronie znajdziesz różnego rodzaju druty, metr krawiecki, jak i tanie włóczki, tj. włóczka puffy czy włóczka z alpaki. Sprawdź koniecznie asortyment sklepu i rozwijaj swoją pasję!

Jak prawidłowo wykonać próbkę obliczeniową?

Aby prawidłowo wykonać próbkę, warto przede wszystkim zacząć od dobrania odpowiednich drutów, którymi będziesz pracować. Zwykle korzystając z gotowych wzorów, autor podaje szereg informacji potrzebnych do wykonania konkretnego projektu, w tym właśnie rozmiar czy rodzaj drutów. Jeżeli jednak nie znalazłaś takiej informacji, sprawdź banderolę wybranej włóczki. Niezależnie od producenta wybranych przez ciebie akcesoriów dziewiarskich, na papierowej etykiecie znajdziesz zalecany rozmiar drutów. Z tak przygotowanym zestawem, zrób próbkę obliczeniową większą o około 3 cm od podanej w projekcie wartości.

Próbka obliczeniowa – co dalej?

Zalecanym przez profesjonalne dziewiarki rozwiązaniem, jest upranie włóczki zaraz po jej wykonaniu. W przypadku stacjonarnej pasmanterii masz możliwość zobaczenia na żywo i sprawdzenia wybranych materiałów. Decydując się na sklep z włóczkami online, sprawa nieco się komplikuje. Szereg rozwiązań i różnorodność asortymentu, zamiast ułatwić, wręcz utrudniają nam podjęcie decyzji. Stąd tez tak istotne jest zapoznanie z materiałami, na których pracujemy. Włóczki w zależności od materiału różnie reagują na styczność z wodą czy wilgocią. Ich właściwości mogą sprawić, że włóczka ulegnie rozciągnięciu, skurczy się bądź pozostanie w niezmienionej formie. Zmierz próbkę przed i po praniu, i porównaj uzyskane wyniki. Znajomość liczby oczek w rzędzie 10 cm pozwoli ci na realizację dalszych etapów.

Liczba oczek w rzędzie – odczytywanie wyników

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto przygotować sobie notes do zapisywania kolejnych etapów. Jeżeli liczba oczek i rzędów w twojej próbce znacznie różni się od pierwotnego wzoru, prawdopodobnie nie wykonałaś jej prawidłowo. Większa wartość jest równoznaczna ze zbyt ciasnym przerabianiem oczek, mniejsza zaś jest oznaką zbyt luźnego splotu. Zmień druty na inny rozmiar lub obierz nową taktykę przerabiania oczek i obserwuj efekty swojej pracy.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *