Porady

Rośliny do ogrodu wieloletniego – jakie wybrać?

Rośliny do ogrodu wieloletniego – jakie wybrać?

Pomysłowo zaaranżowany ogród wiosną zachwyca pięknem natury budzącej się do życia, latem soczystą zielenią liści i zapachem kwiatów, jesienią mieniącymi się barwami, a zimą wygląda bajkowo pod warstwą białego puchu. Szukasz inspiracji? Zobacz, jakie rośliny najlepiej nadają się do wieloletniego ogrodu.

Rośliny dekoracyjne o dużym kwiatostanie

Jeśli lubimy duże rośliny o kwiatach przykuwających wzrok, świetnym wyborem okaże się hortensja ogrodowa. Kolor płatków zależy od gleby, na jakiej rośnie sadzonka. W przypadku gatunku Nikko Blue przy ziemi zasadowej kwiaty stają się czerwone, a przy kwasowej – niebieskie. Hortensje wykazują wysoką odporność na choroby i pod tym względem są łatwe w uprawie. Trzeba jednak zadbać o to, by podłoże nie było zbyt ciężkie lub gliniaste, dlatego warto zaopatrzyć się w ziemię przepuszczalną, żyzną, próchniczą i wilgotną.

Inną dekoracyjną rośliną o dużym kwiatostanie godną polecenia jest peonia. To jeden z najpiękniejszych kwiatów wieloletnich, który urzeka zapachem i ozdobnością. Wyróżniamy wiele odmian, m.in. piwonię drzewiastą i chińską w różnych wariantach kolorystycznych. Peonie są dość wymagające – ich stanowisko powinno być jasne i ciepłe, a podłoże głęboko uprawione, żyzne, przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie.

Rośliny tworzące barwne dywany

Warty polecenia jest przede wszystkim floks szydlasty. Ta piękna roślina skalna świetnie nadaje się do sadzenia w miejscach trudnych i silnie nasłonecznionych. Tworzy kwiecisty, gęsty dywan, podatny na formowanie. Bardzo ciekawie wygląda wsadzony do glinianych naczyń, tworząc wrażenie “wylewającej się kolorowej wody” z dzbanka. Floksy lubią glebę żyzną, próchniczą i umiarkowanie wilgotną.

Inną propozycją idealną do ogrodu wieloletniego może być mazus płożący.Tworzy on gęste kwieciste kobierce, odporne na deptanie i mocne nasłonecznienie. Mazusy mogą być nasadzane nawet pomiędzy płytami chodnikowymi, na murkach i skalniakach. Wyglądają naprawdę zjawiskowo. Ich podłoże powinno być próchnicze, umiarkowanie wilgotne i z niewielką ilością wapna w składzie.

Rośliny o właściwościach pielęgnacyjnych

W ogrodzie wieloletnim nie powinno zabraknąć róż pachnących.
Z ich płatków można wykonać naturalny tonik do twarzy, konfiturę do nadziewania pączków albo wykorzystać je jako naturalny odświeżacz powietrza. Stanowisko dla róż musi być jasne i przewiewne, dlatego trzeba unikać przestrzeni cienistych i ciasnych. Zły dobór miejsca może negatywnie wpłynąć na wzrost oraz zwiększyć podatność na choroby. Wybierając podłoże kierujemy się zaleceniami dla konkretnej odmiany, choć przyjmuje się, że gleba dla róż powinna być żyzna, sypka i przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie.

Kolejną propozycją do ogrodu wieloletniego jest lawenda. Ta pięknie pachnąca roślina o purpurowych lub błękitnych kwiatach słynie ze swoich dobroczynnych właściwości. Dodana do potraw mięsnych nadaje im niezwykły aromat i podkreśla smak, a wypita w formie naparu pomaga się zrelaksować i złagodzić bóle żołądka. Roślina jest powszechnie stosowana w kosmetyce. Jej aromat ma udowodnione działanie antystresowe i odprężające. Lawenda potrzebuje jasnego, osłoniętego stanowiska i dobrze zdrenowanego, przepuszczalnego podłoża – nie lubi nadmiernie wilgotnej ziemi. 

Rośliny do ogrodów wieloletnich mają różne wymagania, na co trzeba zwracać uwagę przy doborze gatunków. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki, będą pięknie rosnąć i staną się odporne na choroby.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *