Porady

Salon z kuchnią – kiedy warto łączyć?

Salon z kuchnią – kiedy warto łączyć?

W życiu zdarzają się momenty, w których musimy podjąć decyzję odnośnie tego, czy warto coś zrobić. Nie chcemy bowiem żałować żadnego z wyborów, jakich dokonaliśmy. Takie same dylematy pojawiają się podczas remontu mieszkania. Wtedy mamy do podjęcia milion różnych i wcale niełatwych decyzji. Często są one nieodwracalne bądź mogą wiązać się z ogromnymi kosztami, jeśli chcielibyśmy wrócić do stanu pierwotnego. Tak właśnie dzieje się jeśli mamy osobno kuchnię i osobno salon a chcielibyśmy połączyć te dwa pomieszczenia, wyburzając ścianę. Czy będzie to opłacalne oraz zadowoli nas w pełni, czy może będziemy żałować, że nie pozostawiliśmy ich oddzielnie? Poniżej opisane zostały plusy i minusy obu rozwiązań. Warto je poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Modnie nie znaczy wygodnie 

W ostatnich latach na rynku panuje moda łączenia salonu z kuchnią. Chociaż wygląda to niezwykle nowocześnie i dodaje naszemu wnętrzu polotu to jednak nie jest to w pełni funkcjonalne rozwiązanie. Dlaczego? Przekonajmy się analizując dobre i złe strony otworzenia kuchni na salon.

Atuty łączonego pomieszczenia

Przede wszystkim kiedy połączymy salon z kuchnią to możemy zauważyć, że zyskaliśmy sporo przestrzeni. Faktycznie, odrobinę zyskujemy. W końcu pozbywamy się ściany, która również zajmuje trochę miejsca. Większa część pozyskanego miejsca jest jednak tylko optycznym wrażeniem, które uzyskujemy po połączeniu dwóch małych pomieszczeń w jedno większe. Mimo wszystko wpływa to bardzo pozytywnie na wygląd naszego pomieszczenia. Połączenie salonu z kuchnią jest również bardzo modne i daje nam wiele możliwości aranżacji wnętrza. Kolejną zaletą takiej operacji jest fakt, że kiedy zaprosimy gości i posadzimy ich w salonie to przygotowując poczęstunek możemy w dalszym ciągu zabawiać ich rozmową.

Czemu nie łączyć salonu z kuchnią?

Argumentem przeciwko stworzeniu hybrydy pomieszczenia będzie natomiast to, że nie ukryjemy bałaganu w kuchni przed naszymi gośćmi posadzonymi w salonie. Ponad to nikt nie lubi, kiedy mu się patrzy na ręce a w tym przypadku każdy, kogo zaprosimy, będzie mógł to zrobić. Łączenie salonu z kuchnią to również dodatkowy wydatek ze względu na burzenie ściany.

Co powinniśmy wiedzieć?

Zanim wyburzymy ścianę musimy upewnić się, że konstrukcyjnie jest to możliwe. Nie możemy bowiem ryzykować tym, że mur, który usuwaliśmy był nośny. Jest to bardzo ważne, ponieważ ściany nośne przenoszą obciążenie z górnych części budynku na jego fundament. Wyburzać możemy tylko i wyłącznie ścianki działowe. Wtedy nie ponosimy ryzyka jakim jest zmniejszenie stabilności i wytrzymałości budynku. Innymi słowy, jest to bezpieczne.

Zanim zdecydujemy się połączyć nasz duży pokój z kuchnią powinniśmy poradzić się fachowca, który może podpowiedzieć nam kilka rzeczy oraz udzielić paru wartościowych wskazówek. Decyzja ta powinna być przemyślana zarówno pod względem konstrukcyjnym jak i tego, czy wybrane rozwiązanie na pewno nas zadowoli.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *