Tradycja ubierania bożonarodzeniowego drzewka nie wzięła się znikąd. Przystrajanie choinki z roku na rok stanowi nieodzowny element świąt. Nadaje ona wnętrzu magii i uroczego klimatu. Dziś trudno sobie wyobrazić świąteczny gwar bez obwieszonej łańcuchami czy bombkami choinki i prezentów pod nią. W Polsce zwyczaj ten ma jednak niedługą historię. Czy wiesz, skąd pochodzi pomysł ubierania choinki i jak daleko sięga tradycja?
Choinka Bożonarodzeniowa – tradycja
Zapewne doskonale pamiętasz okres dzieciństwa, gdy niecierpliwie wyczekiwałeś nadejścia momentu… aż wreszcie będziesz mógł przystroić drzewko. Magia świąt to coś, co wszyscy kochamy. W grudniu choinkę znajdziecie niemal w każdym mieszkaniu. Sięgnijmy zatem w głąb historii, by dowiedzieć się, dlaczego ubieramy choinkę na święta!
Święta zbliżają się wielkimi krokami, a co za tym idzie, warto wcześniej pomyśleć o przedświątecznych przygotowaniach. Na stronie – https://www.holyart.pl/ znajdziesz najróżniejsze dekoracji świąteczne, w tym także figurki do szopki, dekoracje na drzewko, laserowe projektory świąteczne i wiele innych dodatków najwyższej jakości. Zadbaj o klimatyczny wystrój swoich wnętrz i ciesz się świętami w gronie najbliższych!
Alzacja… a może Niemcy?
Czy spodziewaliście się, że zwyczaj ubierania choinki przywędrował do nas z Niemiec? Choć pierwsze drzewka ubierano już w Alzacji, to jednak Marcin Luter przyczynił się do rozpowszechnienia tej oto tradycji. Niemiecki reformator, tym samym zwolennik ubierania drzewek sprawił, iż na stałe zagościła ona w naszych domach. Wówczas dekorowano ją jabłkami i papierowymi ozdobami. Wiek XVI stał się bowiem kluczowy! Niedługo po tych wydarzeniach zwyczaj zawędrował do Anglii i Francji, by w końcu trafić do reszty państw europejskich. Nazwisk, które odbiły piętno na naszej kulturze, jest o wiele więcej. Księżniczka Helena Meklemburska, brytyjska królowa Wiktoria rozprzestrzeniły tę o to tradycję, sprawiając, że drzewko stało się symbolem świąt Bożego Narodzenia na całym świecie!
Tradycja ubierania choinki w Polsce
Jak zapewne wiecie, zwyczaj ubierania choinki w polskich domach nie sięga tak daleko! Co ważne, początkowo nie został on przyjęty pozytywnie przez kościół katolicki. Strojenie drzewka latami uznawane było za swego rodzaju rytuał pogański. Dopiero w XVIII wieku choinka stała się symbolem świąt również w Polsce. Obecnie znajdziemy ją niemal wszędzie, od naszych domów, przez instytucje kulturalne i placówki publiczne, aż po świątynie religijne.
Symbolika choinki
Odkąd choinka bożonarodzeniowa zaczęła być utożsamiana z wiarą, nabrała ona innego znaczenia. Drzewko to symbol życia i odrodzenia. Natomiast mocna zieleń jest oznaką witalności i nadziei. Przed laty ubierana była w celu uczczenia Chrystusa i odpędzenia złych mocy. Obecnie jednak nie zaprzątamy sobie głowy biblijnymi nawiązaniami, traktując świąteczne drzewko jako zwyczajny element dekoracyjny. Tradycja ta jednak nieustannie ewoluuje, a my zatraceni w codziennych obowiązkach, zapominamy o prawdziwych wartościach. Jak obecnie kultywujemy tradycję ubierania choinki?
Świąteczny zawrót głowy
Święta to dla wielu z was niesamowity czas, spędzony w gronie bliskiej rodziny. Zdominowani ciągłą pracą i wszechobecnymi social mediami, nie przykładamy już tak dużej uwagi do tradycji świątecznych, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Dziś w naszych domach zwykle znajdują się sztuczne drzewka, a niegdyś chętnie wybierane jabłka zostały wyparte przez kolorowe bombki i świecidełka. Symbolika choinki znacząco zanikła. Wybieramy to, co ładne i gotowe, nie zastanawiając się, dlaczego właściwie ubieramy drzewko…