Osoby posiadające wady wzroku wcale nie muszą rezygnować ze swoich ulubionych aktywności fizycznych. Okulary warto jednak zamienić na wygodne soczewki, które zagwarantują maksymalny komfort podczas uprawiania sportów indywidualnych i zespołowych. O czym warto pamiętać, decydując się na wybór soczewek dla sportowca?

Skorzystaj z porad lekarza

Każda osoba, która pragnie zamienić swoje okulary na soczewki, powinna skontaktować się w pierwszej kolejności z doświadczonym okulistą. Przeprowadzi on odpowiednio dobrane badania wzroku. Są one niezbędne, aby odpowiednio dobrać soczewki i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do ich użytkowania. Jeśli decydujemy się na soczewki tylko ze względu na uprawiany przez nas sport, warto poinformować o tym lekarza. Dobierze je w ten sposób, aby w jak największym stopniu dobrze służyły nam podczas treningów.

Sporty wodne a soczewki kontaktowe

Jeśli uprawiamy sporty wodne, pływamy lub w inny sposób podczas treningu mamy kontakt z wodą, koniecznie powinniśmy korzystać z soczewek jednodniowych. Woda zarówno w basenach, jak i w innych zbiornikach wodnych, nie jest idealnie czysta. Dlatego soczewki kontaktowe po treningu powinny być natychmiast wymienione na nowe. Soczewki jednodniowe dają taką możliwość, są relatywnie tanie i odpowiednio dostosowane do krótkiego użytkowania.

Warto dodatkowo podczas uprawiania sportów wodnych wykorzystywać gogle pływackie, które w jeszcze większym stopniu zabezpieczą nasze oczy przed z bakteriami, grzybami i zarazkami. Dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych infekcji. Szeroki wybór soczewek jednodniowych i nie tylko znajdziesz na stronie https://soczewki24.pl/2-soczewki-kontaktowe.

Sporty na świeżym powietrzu

Jeśli jesteśmy miłośnikami uprawiania sportów na świeżym powietrzu, warto zdecydować się na wybór soczewek miękkich, które wykonane są z użyciem hydrożelu. Ma on właściwości wodochłonne, gazochłonne i jednocześnie przepuszcza tlen. Dzięki czemu nasze oczy nie stają się wysuszone, zmęczone, czujemy się komfortowo i wygodnie nawet po kilku godzinnym treningu. Interesującym pomysłem może być wykorzystanie również soczewek absorbujących promieniowanie UV. Soczewki kontaktowe wyposażone w taki filtr w połączeniu z okularami przeciwsłonecznymi zagwarantują maksymalne bezpieczeństwo w momencie, gdy trenujemy na świeżym powietrzu.

Soczewki kontaktowe przy sportach ekstremalnych

Sporty ekstremalne wymagają innych rozwiązań w porównaniu z pozostałymi aktywnościami fizycznym. Bardzo często wiążą się one z wielogodzinnym lub nawet kilkudniowym działaniem, które wymaga innych rozwiązań również w aspekcie z soczewek. Jeśli sport ekstremalny będzie związany z dłuższą podróżą, warto zastanowić się nad zakupem soczewek tygodniowych lub miesięcznych. Nie będzie wtedy konieczności ich częstego zmieniania, co może znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie. Sięgajmy po soczewki wykonane z różnych materiałów silikonowych i hydrożelowych, które nawet w ekstremalnych warunkach świetnie spełnią swoją funkcję.

Soczewki kontaktowe są świetnym rozwiązaniem dla każdego sportowca. Szczególnie zalecane są soczewki jednodniowe, które umożliwiają w łatwy sposób zachowanie higieny oczu. Korzystanie z soczewek jest świetną alternatywą dla okularów, która z pewnością zostanie doceniona przez aktywne osoby.