Zdrowie

Usztywniacze nadgarstków – jak podejść do zakupu właściwej ortezy?

Usztywniacze nadgarstków – jak podejść do zakupu właściwej ortezy?

Nadgarstek to jeden z tych stawów, które są bardziej narażone na wszelkie kontuzje. Od zwichnięć po inne schorzenia – jak artretyzm czy zespół cieśni nadgarstka – w każdej dolegliwości nadgarstka niezbędne jest jego prawidłowe ustabilizowanie, które odpowiednio unieruchomi staw i zapewni warunki odpowiednie do regeneracji. Dzisiaj nie zawsze musimy decydować się na dużą niedogodność w postaci założenia gipsu – warto skorzystać z lekkiej, nowoczesnej alternatywy, w postaci ortezy lub stabilizatora. Takie rozwiązanie będzie znacznie mniej uciążliwe niż gips – pozwoli w miarę normalnie funkcjonować, jednocześnie zapewniając odpowiednie warunki do regeneracji uszkodzonego stawu nadgarstka.

Kiedy powinniśmy się zdecydować na zakup ortezy nadgarstka?

Lżejsze opaski będą pomocne przy lekkich i nieznacznych urazach, jak drobne zwichnięcia. Przydadzą się także w celach profilaktycznych – na przykład w trakcie uprawiania sportu. Cięższe i sztywniejsze ortezy przydadzą się w trakcie regeneracji po poważniejszych kontuzjach. Można się na nie zdecydować nawet podczas złamań. Sztywna orteza nadgarstka może być dobrą alternatywą dla ciężkiego i niewygodnego gipsu. W jej przypadku, dyskomfort związany z unieruchomieniem nadgarstka, będzie dużo mniejszy niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania. Twarda orteza nadgarstka zamiast gipsu, to też rozwiązanie bardziej higieniczne – docenimy je zwłaszcza w czasie letnich, upalnych dni. Szeroki wybór ortez na każdą „okazję” możesz znaleźć tutaj https://salonzdrowia.com.pl/k/ortezy-stabilizatory-opaski-pasy/nadgarstek/.

Jak prawidłowo dopasować ortezę nadgarstka, by zapewniała odpowiednią stabilizację?

Tak jak w przypadku innych produktów o medycznym zastosowaniu, także przy wyborze ortezy, konieczne może się okazać zasięgnięcia porady specjalisty. Pomoże on dobrać właściwy typ ortezy, by ta właściwie spełniała swoją rolę. Warto pamiętać, że nieprawidłowo dobrana orteza nadgarstka nie będzie zapewniała odpowiedniej ochrony i właściwych warunków do regeneracji.

Zbyt ciasno dopasowana, będzie utrudniała przepływ krwi w obrębie nadgarstka – i w konsekwencji – może przyczynić się do powstania nowych problemów, zamiast do odpowiedniej regeneracji. Z kolei zbyt luźny stabilizator – nie będzie zapewniał stabilizacji nadgarstka – czyli nie spełni swojej roli.

Orteza nadgarstka – co jeszcze warto wiedzieć?

W określonych przypadkach, na zakup ortezy nadgarstka można uzyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia, w kwocie wynoszącej maksymalnie 225 złotych. W każdym przypadku najlepiej skierować swoje kroku do odpowiedniego specjalisty np. lekarza ortopedy, który nie tylko dobierze odpowiedni typ i rozmiar usztywniacza nadgarstka, ale także podpowie w kwestii dofinansowania zakupu. Ceny stabilizatorów i ortez nadgarstka zależą od rodzaju usztywnienia jakie oferują. Idąc od najtańszych opasek uciskowych i stabilizujących, po twarde ortezy usztywniające – w przypadku złamań mogące zastąpić gips – ceny tych najtwardszych mogą dochodzić do kilkuset złotych.

Dobór odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego czy ortopedycznego powinien zawsze odbyć się w konsultacji z fizjoterapeutą lub ortopedą. Dobrze dobrana orteza pozwoli nam uniknąć w wielu przypadkach noszenie uciążliwego gipsu i pozwoli cieszyć się w miarę normalną codziennością,

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *