Porady

W jaki sposób przechowywać zimowe buty?

W jaki sposób przechowywać zimowe buty?

Dbanie o zimowe buty może być naprawdę łatwe. Jeśli na okres wiosenno-letni odkładamy nasze buty do szafy lub chowamy w garderobie, skorzystajmy z kilku prostych porad, które sprawią, że nasze obuwie w świetnym stanie przetrwa nawet kilka miesięcy. O czym warto pamiętać?

Czyszczenie i konserwacja

Chodząc w butach zimowych, narażamy je na kontakt z wodą, wilgocią, piaskiem, a nawet solą. Zanim schowamy buty do szafy, w pierwszej kolejności należy dokładnie je wyczyścić. Wykorzystajmy w tym celu zwilżoną szmatkę, czy miękką szczotę. Usuńmy bród i zanieczyszczenia również z podeszwy. Gdy nasze buty będą już czyste, wykorzystajmy preparat impregnujący, który zabezpieczy obuwie przez wszelkimi negatywnymi czynnikami.

Napraw buty u szewca

Jeśli nasze buty zostały uszkodzone w trakcie użytkowania koniecznie napraw je jak najszybciej, jeszcze zanim schowasz je w szafie. Naprawa u szewca będzie sposobem, by przywrócić naszemu obuwiu pierwotny stan. Specjalista będzie w stanie również doradzić nam jak zachować się z konkretnymi butami, by zachowały swój wygląd na długi czas.

Zabezpiecz przed odkształceniami

Buty, zwłaszcza gdy zachowają w sobie wilgoć i dodatkowo nie będą właściwie ułożone, mogą nieestetycznie pognieść. W efekcie, po okresie letnim, gdy będziemy pragnęli skorzystać z naszego obuwia zimowego, będzie ono nieestetycznie odkształcone. Aby temu zapobiec, możesz powkładać pogięte gazety lub folię bąbelkową do środka butów, tak by zachowały swój kształt. W przypadku skórzanych butów pomocne mogą być również profesjonalne prawidła, które zakupisz w sklepie obuwniczym lub u szewca.

Schowaj w pudełkach

Przetrzymuj buty w kartonowych pudełkach, które zabezpieczą je przed kurzem, pleśnią czy wilgocią. Pamiętaj, aby buty leżały luźno w kartonie, unikaj ich ściskania i zgniatania. Zadbaj jednak, by na pudełku znalazł się otwór, którym powietrze będzie mogło swobodnie cyrkulować. Kartony z butami ustaw w bezpiecznym miejscu. Unikaj pomieszczeń wilgotnych lub tych, w których panują niskie temperatury, jak w piwnicy. Do poszczególnych pudełek warto dołożyć pasujące sznurówki lub fleki, co zaoszczędzi czas, jaki byłby konieczny na poszukiwanie tych elementów po upływie kilku miesięcy.

Pochłaniacze wilgoci i odświeżacze

Aby zapobiec nadmiernej wilgoci wykorzystaj torebki pochłaniające jej nadmiar, które umieścisz w pudełku z butami. Dodatkowo możesz zadbać również o świeży zapach, który bez problemu uzyskasz, wykorzystując saszetki zapachowe. Szeroki wybór różnorodnych zapachów sprawi, że bez większych trudności dobierzesz coś odpowiedniego dla siebie. Po okresie wiosenno-letnim, wyciągniesz swoje buty zimowe nie tylko w idealnym stanie, ale jednocześnie unikniesz nieprzyjemnego zapachu.

Jeśli odpowiednio zadbasz o swoje obuwie, będzie Ci ono służyło przez długi czas. Zwróć uwagę zwłaszcza na buty zimowe, które chowasz w okresie letnim. Korzystając z naszych wskazówek, będziemy mogli cieszyć się z pięknych butów przez kilka lat. 

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *