Porady

Własna działalność czy umowa o pracę – co wybrać

Własna działalność czy umowa o pracę – co wybrać

O tym, w jaki sposób chcemy pracować i zarabiać, decyduje wiele czynników – kwestie finansowe, praktyczne, osobiste motywacje i preferencje. Część osób dąży do bycia zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę, inni wolą zakładać swoje firmy. Które rozwiązanie wybrać – prowadzenie własnej działalności gospodarczej czy pozostanie na etacie? Sprawdź zalety i wady każdego z nich.

Składki ZUS – etat kontra własna działalność gospodarcza

Opłacanie składek ZUS jest obowiązkowe zarówno przy stosunku pracy, jak i w prowadzonej działalności. W przypadku bycia zatrudnionym na etacie, składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe trzeba częściowo finansować z własnej kieszeni, a składki na ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne płacić w całości samodzielnie. Pracodawca pokrywa z kolei całe ubezpieczenie wypadkowe, składki na FP i FGŚP, a także pozostałą część składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Wysokość należności na rzecz ZUS zależy od kwoty wynagrodzenia.

W przypadku prowadzenia własnej działalności, samodzielnie opłaca się wszystkie składki ZUS. Ich minimalna wysokość jest stała – nie zależy od wysokości osiąganych przychodów. Co ważne, przedsiębiorcy mają szansę korzystać z tzw. preferencyjnego ubezpieczenia przez pierwsze 2 lata działalności.  Po upływie 24 miesięcy przechodzi się na pełny ZUS, który jest sporym wydatkiem i zarazem największą wadą prowadzenia firmy. Warto skonsultować wszelkie wątpliwości ze specjalistami. Profesjonalne konsultacje dotyczące biznesu najdziesz na stronie
https://www.zustoniemus.pl/produkt/2007/.

Zarobki – wysokość kontra regularność

Prowadząc własną działalność gospodarczej można zarabiać znacznie więcej niż na etacie. Nie ma żadnych limitów. To od zaangażowania przedsiębiorcy zależą jego dochody. Oznacza to zarazem, że przychody firmy nie są regularne. Jednego miesiąca można zarobić więcej, innego mniej albo wcale. Przedsiębiorcy nie mają więc pewności, co do przyszłych zysków. Inaczej jest przy umowie o pracę. Etatowcy zawsze są w stanie przewidzieć, ile pieniędzy zarobią w danym miesiącu czy roku. Uzyskują stałą wysokość wynagrodzenia ustalonego w umowie, które może ulec zwiększeniu za sprawą jednorazowych bonusów.

Płatny urlop i zwolnienia lekarskie – ważny atut umowy o pracę

W kwestii wypoczynku osoby zatrudnione na etat odnoszą znacznie więcej korzyści. Płatny urlop w wymiarze 20 lub 26 dni, zwykle z dofinansowaniem zakładu pracy, to atrakcyjne prawo wiążące się z umową o pracę. Przedsiębiorcy niestety nikt nie zapłaci za urlop. Wyjeżdżając na wakacje, osoba prowadząca działalność gospodarczą nie otrzymuje pieniędzy – nie pracując nie zarabia. To samo odnosi się do sytuacji, gdy przedsiębiorca zachoruje. Etatowcy mają prawo do zwolnień lekarskich, ale w przypadku urlopów, muszą uzyskać zgodę pracodawcy na wyjazd w konkretnym terminie. Osoba prowadząca własną firmę jest swoim szefem, co oznacza, że dowolnie zarządza swoim czasem.

Przedsiębiorcy kupują taniej

Jeśli przedsiębiorca jest czynnym płatnikiem VAT, daje mu to możliwość tańszego kupowania. Płacąc, uiszcza tyle samo co etatowcy, ale ma prawo odliczyć od dokonanych zakupów naliczony podatek VAT stanowiący zwykle nieco więcej niż 1/5 ceny towaru. Zakupione towary lub usługi muszą jednak służyć działalności opodatkowanej.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na temat tego, czy lepiej wybrać umowę o pracę, czy też własną działalność gospodarczą. Z tą decyzją należy zmierzyć się indywidualnie. Warto wziąć pod uwagę swoje oczekiwania względem działalności na rynku pracy. Jeśli priorytetem jest osiąganie wysokich zarobków, dokonywanie tańszych zakupów i niezależność, korzystniejszym wyborem okaże się założenie firmy. Istnieje wówczas więcej sposobów na uniknięcie płacenia ZUSu. Jeżeli natomiast najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa, prawo do płatnego urlopu i ceni się regularność zarobków, optymalnym wyjściem wydaje się szukanie pracy na etat.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *