Porady

Wycieczki egzotyczne – jak się przygotować do wyjazdu

Wycieczki egzotyczne – jak się przygotować do wyjazdu

Egzotyczne wyprawy dają okazję do przeżycia niezwykłej przygody, podziwiania piękna natury i poznania obcej kultury. Wyjazd do odległego miejsca to jednak nie tylko przyjemności. Wymaga on przede wszystkim właściwego przygotowania. O czym trzeba pamiętać, szykując się do podróży?

Pogoda

Zanim wybierzemy się na wczasy egzotyczne, koniecznie musimy sprawdzić warunki pogodowe panujące w danym kraju w określonym czasie. Pozwoli to uniknąć pory deszczowej, huraganów, upałów czy gwałtownych burz. Sprawdzenie pogody na konkretny miesiąc pokaże, kiedy najlepiej odwiedzić wymarzoną destynację, by w pełni korzystać z uroków wakacji. Znajomość panujących temperatur pozwoli też odpowiednio spakować się na egzotyczne wakacje. Dzięki niej zabierzemy ze sobą ubrania pasujące do pogody i będziemy mogli cieszyć się wygodą podczas zwiedzania i plażowego lenistwa.

Wiza

Jako Europejczycy jesteśmy przyzwyczajeni do swobodnego przemieszczania się po terenie UE. Zwykle nie musimy poświęcać dużo czasu na formalności. Inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy szykujemy się na egzotyczne wyjazdy. Wówczas często niezbędna okazuje się wiza turystyczna oraz paszport. Wiąże się to z koniecznością załatwienia formalności, takich jak złożenie dokumentów w ambasadzie danego kraju, oraz wyrobieniem paszportu, jeśli się go nie posiada albo jego termin ważności jest krótszy niż 6 miesięcy.

Planujecie podróż do odległych zakątków globu? Wycieczki egzotyczne można zarezerwować na stronie https://feelthetravel.pl. Sprawdzicie tam również praktyczne informacje przed wyjazdem, by być właściwie przygotowanym do wyprawy na krańce świata.

Ubezpieczenie

Podczas podróży coś może pójść nie po naszej myśli. Choroba, wypadek, kradzież – to wszystko nierzadko przytrafia się turystom, dlatego tak ważne okazuje się wykupienie ubezpieczenia. Należy wybrać i opłacić odpowiedni pakiet, a polisę zabrać ze sobą. Dzięki ubezpieczeniu nie trzeba martwić się koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów w razie kryzysowej sytuacji. Ponadto można skorzystać z pomocy operatora z towarzystwa ubezpieczeniowego, który podpowie, jak postępować. Oprócz podstawowych pakietów turyści mają do wyboru m.in. ubezpieczenie od kosztów leczenia i pomocy w podróży, następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) czy utraty bagażu podróżnego lub opóźnienia w jego dostarczeniu.

Waluta

Wycieczki egzotyczne wiążą się z koniecznością dysponowania walutą miejsca, do którego się udajemy. W odległych zakątkach globu, w szczególności w miejscach słabo zaludnionych, nie będziemy mieć możliwości zapłacenia kartą. Należy zabrać ze sobą odpowiednią ilość gotówki, by udało się kupić cokolwiek w miejscowych sklepikach, barach czy na targowiskach. Warto już w Polsce sprawdzić walutę danego kraju i wymienić na nią złotówki, ewentualnie wziąć ze sobą dolary.

Szczepienia

Egzotyczne wczasy to nie tylko palmy, biały piasek i lazurowy ocean. To również spotkanie z nieznanymi organizmowi drobnoustrojami chorobotwórczymi. One w połączeniu ze złymi warunkami sanitarnymi stwarzają ryzyko zakażenia groźną chorobą. Takiej pamiątki z wakacji w tropikach nikt by sobie nie życzył. Dobrym środkiem profilaktycznym są na szczęście szczepienia. Niektóre z nich należy wykonać obowiązkowo, by móc przekroczyć granicę danego kraju. Podróżny musi okazać tzw. żółtą książeczkę z odnotowanymi szczepieniami. Inne szczepionki są wyłącznie rekomendowane, lecz nieobowiązkowe. Skąd wiadomo, na co się zaszczepić? Najlepiej sprawdzić listę szczepień niezbędnych i zalecanych podczas wyjazdu do konkretnego kraju. Takie informacje znajdziemy na stronach biur podróży oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zwyczaje kraju, który jest celem podróży

Świat jest niezwykle zróżnicowany kulturowo, dlatego to, co wydaje się nam egzotyczne, może być dla innych normą i odwrotnie. Decydując się na wycieczki egzotyczne, musimy pamiętać o uszanowaniu lokalnych zwyczajów. Powinniśmy zachowywać się jak goście, starając się nie nadużywać wyrozumiałości tubylców. Aby uniknąć gaf i innych nieprzyjemnych sytuacji, sprawdźmy przed wyjazdem powszechnie obowiązujące zwyczaje w danym miejscu. Poczytajmy o kulturze, tradycji, respektowanych tabu, akceptowanym ubiorze i obraźliwych gestach. Dzięki temu nie narazimy się lokalnym mieszkańcom i nie będziemy zbytnio wyróżniać się w tłumie.

Egzotyczne wakacje w raju na ziemi mają również ciemniejszą stronę – malaria, żółta febra, kradzieże, nieporozumienia czy ekstremalne warunki pogodowe. Ważne jest zatem właściwe przygotowanie do wyjazdu, pozwalające wyeliminować niebezpieczeństwa i cieszyć się z wyprawy. Warto skorzystać z powyższych rad – wówczas zyskamy pewność, że unikniemy większości zagrożeń i nieprzyjemności wynikających ze zbytniej spontaniczności i niewiedzy.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *