Lato jest okresem, który ogranicza nas w kwestii zabiegów kosmetycznych, jakie można bezpiecznie wykonać. Dzieje się tak z powodu silnego nasłonecznienia i wysokich temperatur, czyli rozpoznawalnych cech pory roku kojarzącej się z wakacjami, plażowaniem i beztroską. Wspomniane czynniki, w połączeniu z niektórymi substancjami zawartymi w kosmetykach lub specyfiką kuracji upiększającej, mogą przynieść niechciane rezultaty, na przykład uszkodzić wrażliwą skórę. Sprawdź, z jakich zabiegów lepiej zrezygnować latem.
Depilacja laserowa i laseroterapia
Zabiegi z użyciem lasera mają usuwać zbędne owłosienie i przebarwienia, zamykać naczynia krwionośne i zmniejszać ich widoczność, a także wspomagać leczenie trądziku. Po ich zakończeniu przez 3-4 tygodnie trzeba unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne, dlatego nie są polecane latem. Najpopularniejszy zabieg z wykorzystaniem lasera, czyli depilacja laserowa, najlepiej wykonać zimą. Wtedy można mieć pewność, że skóra podrażniona usuwaniem włosków, nie będzie wystawiona na działanie słońca. Latem depilacja laserem może skończyć się uwrażliwieniem naskórka, bolesnymi uszkodzeniami skóry albo powstaniem brzydkich przebarwień. W letnich miesiącach lepiej zdecydować się na zabiegi ujędrniające ciało, aby zadbać o jędrną i sprężystą skórę sprawdź ofertę Instytutu Beauty we Wrocławiu na stronie https://instytutbeautyderm.pl/oferta/kosmetologia-cialo/zabiegi-pielegnacyjne/zabiegi-ujedrniajace/.
Peelingi chemiczne – zabiegi oczyszczające z kwasami
W czasie najsłoneczniejszej z pór roku powinno się unikać przede wszystkim peelingów z kwasem glikolowym, pirogronowym i retinolem. Niewskazane są też inne oczyszczające zabiegi z kwasami, dlatego że latem trzeba szczególnie dbać zabezpieczenie skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV, a intensywne złuszczanie uwrażliwiające cerę dodatkowo utrudnia skuteczną ochronę. Odpowiedniejszym czasem na ich wykonanie okaże się wczesna wiosna, jesień i zima. Po oczyszczaniu z kwasami wystawianie skóry na słońce wiąże się z ryzykiem podrażnień i powstania trudnych do usunięcia pozapalnych przebarwień, dlatego warto zachować ostrożność i zaplanować wizytę u kosmetyczki na pochmurniejsze dni.
Mikrodermabrazja
Innym zabiegiem intensywnie złuszczającym, który lepiej odłożyć na chłodniejsze pory roku, jest mikrodermabrazja. Po jej wykonaniu skóra staje się wrażliwsza, a słońce może dodatkowo ją podrażniać. Łatwiej również o bolesne poparzenia i nieestetyczne zaczerwienienia.
Krioterapia
Ekspozycji na promieniowanie słoneczne należy bezwzględnie unikać także po leczeniu ciekłym azotem. Krioterapia najczęściej ma na celu usunięcie nieestetycznych brodawek, zmian trądzikowych i blizn. Powoduje zaczerwienienia skóry, które dodatkowo mogłoby nasilać przebywanie w bardzo nasłonecznionych miejscach.
Depilacja laserem i inne rodzaje laseroterapii, peelingi chemiczne, mikrodermabrazja i krioterapia to zabiegi kosmetyczne, których nie powinno się wykonywać latem. Skóra staje się po nich wrażliwa i szczególnie delikatna, a wystawianie jej na promieniowanie słoneczne może sprzyjać poparzeniom, nasilić zaczerwienienia, świąd czy pieczenie, a nawet przyczyniać się do powstawania trudnych do usunięcia uszkodzeń. Wymienione zabiegi dają najlepsze rezultaty i okazują się najbezpieczniejsze, jeżeli zostaną wykonane w czasie innych pór roku, stwarzających korzystniejsze warunki do zregenerowania się naskórka czy uchronienia go przed promieniami UV.