Porady

Kupno kampera – na co zwracać uwagę?

Kupno kampera – na co zwracać uwagę?

Planujecie zakup kampera? Świetnie się zatem składa! W związku z rosnącym zainteresowaniem caravaningiem postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, z którego dowiecie się, kiedy warto kupić kampera oraz czym kierować się przy wyborze. Zobaczcie sami!

Kiedy warto kupić kampera?

Zanim jeszcze zdecydujecie się na zakup kampera, powinniście zadać sobie kluczowe pytanie. Czy caravaning wam odpowiada? Otóż decyzja o kupnie pojazdu kempingowego powinna zostać dobrze przemyślana. Niekiedy pod wpływem impulsu decydujemy się na konkretne rozwiązanie, nie biorąc w ogóle pod uwagę istotnych czynników. Kampery nowe potrafią kosztować nawet 200-300 tysięcy złotych, co więcej – wraz z nagłym rozwojem sytuacji pandemicznej na całym świecie ceny te zaczęły diametralnie szybować w górę. Dlaczego o tym wspominamy?

Rozważając tak dużą inwestycję, musicie mieć świadomość, z czym wiążę się zakup kampera oraz jakie koszty dodatkowe będą was obowiązywać. Koszt samego pojazdu kempingowego to jedno. Należy liczyć się także z obowiązkiem pokrycia ubezpieczenia OC, wykonywania regularnych przeglądów technicznych oraz koniecznością przechowywania kampera pod zadaszeniem. I choć używane kampery są o wiele tańsze, brak znajomości branży może skutkować pojawieniem się niespodziewanych wydatków. Na co zwracać uwagę, kupując kampera?

DMC – co to jest?

Luksusowe kampery to pojazdy wyższe, szersze oraz dłuższe. Co za tym idzie? Prowadzenie ich może w początkowej fazie nieść ze sobą spore trudności, tym samym wymaga zachowania szczególnej ostrożności w trakcie jazdy. Pamiętajcie oczywiście, że kampery różnią się od siebie gabarytami! Przed wyborem konkretnego modelu należy zapoznać się z wartością DMC, na którą składa się waga pojazdu, paliwo, bagaże oraz wszyscy podróżnicy. Jazda bez uprawnień czy przeładowanie kampera mogą bowiem skutkować otrzymaniem kary grzywny. Jeżeli zatem posiadacie prawo jazdy kategorii B, będziecie uprawnieni do poruszania się kamperem o Dopuszczalnej Masie Całkowitej mniejszej bądź równej 3500 kg. Prowadzenie kampera o DMC wyższej niż 3500 kg, lecz niższej od 7500 kg nakłada obowiązek posiadania kategorii C1 lub C. Prawo jazdy kategorii C umożliwia także prowadzenie pojazdu powyżej 7500 kg. Sprzedawca powinien poinformować was o tym aspekcie oraz pokazać do wglądu niezbędną dokumentację.

Wypożyczalnia kamperów KLF-24 oferuje wyjątkowe kampery na sprzedaż.

Stan techniczny pojazdu kempingowego – o tym pamiętaj

Na rynku znajdziecie szereg różnorakich rozwiązań lepszej bądź gorszej jakości. Możecie postawić zarówno na kampery nowe, jak i kampery używane. W przypadku tych drugich kładziemy szczególny nacisk na zapoznanie się z historią wypadkową oraz ogólnym stanem technicznym pojazdu kempingowego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie sprawdźcie, czy dane w dokumentacji są zgodne z oznaczeniami wewnątrz oraz czy stan pojazdu nie pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli zauważycie jakiekolwiek wycieki lub rdzę, należy zwiększyć swoją czujność. Otóż te na pozór mało istotne detale mają niekiedy największe znaczenie!

Zwróćcie także uwagę na stan urządzeń znajdujących się wewnątrz pojazdu oraz uszczelnienie okien i drzwi. Właściciele kamperów używanych często mogą nawet nie wiedzieć o niektórych usterkach, zwłaszcza jeżeli kamper przez długi czas był nieużywany. Jeśli istnieje taka możliwość, udajcie się do pobliskiego warsztatu. Kupowanie kota w worku może okazać się złym pomysłem.

Kampery – jakie udogodnienia posiadają?

Problemem, z jakim bardzo często spotykają się osoby rozważające kupno, jest brak konkretnych udogodnień w kamperze. Używane kampery – nawet jeżeli w bardzo dobrym stanie, z reguły nie oferują takich udogodnień jak ich nowsze zamienniki. Jeśli zależy wam na klimatyzacji lub możliwości podłączenia smartphone’a przez USB, szukajcie modeli oferujących te udogodnienia. Inwestycja w kampery jest stosunkowo wysoka, a wy nie chcecie raczej sytuacji, w której okaże się, że wybrany przez was pojazd kempingowy nie spełnia waszych oczekiwań.

Te kilka czynników pozwoli wam podjąć najlepszą decyzję. Dobrze zastanówcie się, czego tak naprawdę oczekujecie od nowego nabytku i wybierzcie kampera, który będzie odpowiedzią na wasze potrzeby.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *