Porady

Ile kosztuje podróż kamperem?

Ile kosztuje podróż kamperem?

Wakacje to najlepszy czas na podróżowanie. Wielu zastanawia się nad wynajęciem lub kupnem kampera na letnie wypady za miasto lub dłuższe, zagraniczne wycieczki. Rodzą się wtedy pytania, jak się przygotować do nocy w kamprze, jakie wyposażenie powinien mieć, gdzie wynająć pojazd, a przede wszystkim, ile to kosztuje. Tutaj dowiesz się ile kosztuje podróż kamperem oraz co bardziej się opłaca – wynajęcie czy kupno własnego samochodu.

Wynajem kampera

Szczęśliwi posiadacze takiego pojazdu nie muszą martwić się o koszty związane z wynajęciem kampera. Ceny w wypożyczalniach różnią się w zależności od marki samochodu, wyposarzenia czy nawet sezonu, w którym zdecydujesz się wyjechać na urlop. W firmie https://kampery-klf24.pl/ koszt wynajmu waha się między 500 a 700 złotych. Należy liczyć się z tym, że czas wakacji wymaga większego nakładu finansowego niż zimowa podróż kamperem. Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z karavaningiem poprzez wynajęcie kampera mogą przekonać się czy taki środek transportu im odpowiada, bez konieczności wydawania dużej sumy pieniędzy na jego kupno. To także dobra okazja na przetestowania konkretnego modelu w trasie, która ułatwi podjęcie decyzji podczas zakupu własnego kampera. Wynajem pojazdu od profesjonalnej firmy wiąże się również z wpłaceniem kaucji, która może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Niektóre wypożyczalnie mogą doliczać także koszty, które zostaną podane w umowie.

Koszt podróży

Wakacje w kamperze to nie tylko niesamowita przygoda, ale także stałe wydatki, jakie trzeba ponieść. Te pojazdy są znacznie większe i cięższe od przeciętnego samochodu osobowego, dlatego należy liczyć się z tym, że nie osiągniemy nimi porównywalnej prędkości. Z uwagi na wagę kampera powinno się mieć na uwadze również jego zwiększone spalanie, a co za tym idzie zużycie większej ilości paliwa. Oprócz kosztów przeznaczonych na paliwo, trzeba też doliczyć kwotę pobieraną na autostradach. W Polsce i Europie często cena winiety autostradowej jest dwukrotnie wyższa niż w sytuacji przejazdu samochodu osobowego.

Opłata za pole kempingowe

Kamper może kojarzyć się z domem na kółkach, którym zatrzymamy się wszędzie. Jednak nie zawsze jest możliwość nocowania na dziko. Na szczęście jest wiele miejsc, w których można zaparkować i spędzić noc przed kolejnym dniem jazdy. Opłata za postój na polu kempingowym zależy od jego lokalizacji i może wahać się od 80 do 140 zł za dobę. Jeżeli w takim miejscu znajdują się także strefy do czyszczenia toalety i zlewania szarej wody, łazienki lub przyłącza prądu, cena za postój może być wyższa.

Wyjazd krajowy czy zagraniczny?

Duży wpływ na ostateczną cenę podróżowania kamperem ma destynacja. Wyjazd do konkretnej miejscowości w Polsce może okazać się tańszy niż podróż za granicę. Wycieczka do innego kraju wiąże się z dłuższą trasą i wyższymi cenami paliwa. Wzrastają także koszty przejazdu przez autostrady oraz opłaty za nocleg na polu kempingowym.

Jedzenie w podróży

Bardzo istotnym elementem wyprawy kamperem jest przygotowywanie posiłków. Jednym ze sposobów na oszczędzenie pieniędzy jest ugotowanie posiłków przed wyjazdem, które można podgrzać w części kuchennej samochodu. Wcześniejsze zrobienie zakupów również ułatwi podróż i ograniczy koszty. Jadąc kamperem za granicę to spore odciążenie budżetu, lecz należy być przygotowanym na wydatki związane z lokalnymi przysmakami. Koszt wyżywienia w podróży dla kilku osób może liczyć nawet kilka tysięcy złotych.

Atrakcje turystyczne

Podróżowanie kamperem to nie tylko ciągła jazda przed siebie. Wolność poruszania się samochodem umożliwia aktywne zwiedzanie miasta, przez które w danej chwili przejeżdżamy. Zamki, muzea, galerie lub inne obiekty zazwyczaj wiążą się z opłaceniem wstępu. Na takie przyjemności należy przeznaczyć od kilku do kilkudziesięciu złotych od osoby. Wiele punktów turystycznych oferuje zniżki dla uczniów i rodzin, więc jeżeli podróżujesz z dziećmi, atrakcje nie nadszarpną budżetu przeznaczonego na podróż.

Czy to się opłaca?

Wakacje w kamperze nie należą do najtańszych, lecz z pewnością dostarczają niezapomnianych wrażeń. Kupno nowego kampera wiąże się w wydatkiem rzędu ponad stu tysięcy złotych. Na szczęście jest wiele wypożyczalni, dzięki którym, w niższej cenie, dowiesz się czy takie podróżowanie jest dla ciebie. Całkowity koszt wczasów w kamperze może wynosić około 20 000 zł. Jest to porównywalne z wakacjami all inclusive dla kilku osób. Już od ciebie zależy, w jakich warunkach chcesz odpocząć.

Rodzinne wakacje w kamperze łączą się z dużym wydatkiem, ale mimo tego, warto przeżyć taką przygodę chociaż raz.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *