Porady

Opiekunka osób starszych – jakie ma obowiązki?

Opiekunka osób starszych – jakie ma obowiązki?

Praca opiekunki w Niemczech nakłada na przyszłych pracowników multum wyzwań, którym nie każdy będzie w stanie podołać. To jednak zakres obowiązków jest zależny od charakteru zatrudnienia czy stanu zdrowia podopiecznego. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe, warto sprawdzić, czego będziecie mogli spodziewać się na miejscu. Jakie obowiązki ma opiekunka osób starszych w Niemczech?

Opieka nad starszymi w Niemczech – o tym pamiętaj

Atrakcyjne zarobki i lepsze perspektywy sprawiły, że opieka nad starszymi zaczęła cieszyć się dużą popularnością wśród polskich pracowników. Niestety wiele osób nieustannie zapomina, że praca opiekunki w Niemczech jest bardzo wymagająca, tym samym wiążę się z koniecznością zmiany dotychczasowego miejsca zamieszkania i rozłąką z bliskimi. W zależności od wybranej przez was formy zatrudnienia oraz stanu przyszłego podopiecznego będą na was czekać inne zadania. Otóż opiekunka osób starszych w Niemczech zatrudniona w trybie całodobowym z pewnością będzie mogła liczyć na wyższe zarobki aniżeli pracownik weekendowy. Sytuacja wygląda nie inaczej, jeżeli mowa o stanie zdrowia podopiecznego. Osoby starsze stale unieruchomione będą wymagały większej uwagi niż senior, który porusza się samodzielnie lub zmaga z chorobą Parkinsona. Co powinniście wiedzieć, decydując się na wyjazd jako opiekunka osób starszych?

Opiekunka osób starszych – obowiązki

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to trudne, a jednocześnie niosące sporo satysfakcji zajęcie. W poszukiwaniu zatrudnienia warto jednak korzystać wyłącznie z zaufanych źródeł. Pośrednicząca agencja pracy zorganizuje wyjazd od A do Z, zapewniając jednocześnie całodobowe wsparcie przez okres trwania kontraktu. Co więcej, będzie również odpowiedzialna za przekazanie wam listy przyszłych obowiązków, która powinna zostać zaakceptowana przez obie strony. Biorąc pod uwagę różnorakie czynniki, do obowiązków opiekunki dla seniora należeć będzie m.in.:

  • pomoc przy ubieraniu się i wykonywaniu czynności fizjologicznych,
  • dbałość o higienę i ogólne samopoczucie podopiecznego,
  • pomoc przy wykonywaniu czynności domowych, tj. pranie i sprzątanie mieszkania,
  • robienie zakupów i przygotowywanie posiłków,
  • podawanie leków,
  • utrzymywanie kontaktu z rodziną podopiecznego,
  • załatwianie spraw urzędowych.

Oczywiście każda opiekunka osób starszych w Niemczech powinna być dla podopiecznego wsparciem. Jeśli stan seniora na to pozwala, możecie śmiało aktywizować go poprzez codzienne spacery czy wykonywanie łamigłówek. Warto również zadbać o dobrą relację opartą na zaufaniu i zrozumieniu. Spędzając ze sobą czas pod jednym dachem, z pewnością wywiążę się bliska więź!

Opieka nad starszymi – co nie należy do obowiązków?

Jak już wiecie, stan zdrowia podopiecznego i forma zatrudnienia determinują zakres wykonywanych na co dzień obowiązków. Niemniej jednak warto również wiedzieć, co do nich należeć nie będzie. Opiekunka osób starszych to osoba, która ma za zadanie wspomóc podopiecznego w nawet najprostszych czynnościach, dbając jednocześnie o jego kondycję psychiczną i fizyczną. To jednak należy pamiętać, iż zakres ten nie może wykraczać poza pewne ramy. Otóż praca opiekunki w Niemczech nie polega na byciu służącą, tym samym sprzątanie strychu czy zajmowanie się ogrodem nie powinno was dotyczyć. Jeśli zauważycie, iż rodzina podopiecznego nakłada na was dodatkowe obowiązki, o których dotychczas nie było mowy – wówczas warto skontaktować się z pośredniczącą agencją zatrudnienia. Opieka nad starszymi to jedno. Macie bowiem pełne prawo do prywatności i spędzania czasu wolnego zgodnie z własnymi potrzebami.

Praca opiekunki w Niemczech nie zawsze jest kolorowa i przyjemna. Umiejętność zachowania równowagi życiowej oraz dbałość o siebie są kluczowe w tym zawodzie.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *