Czołówkę listy najdroższych krajów świata zdominowały kraje europejskie. Ranking 132 krajów opracowany przez prestiżowy magazyn Ceoworld powstał między innymi na podstawie danych o kosztach utrzymania czy cen towarów i usług. Jak dokładnie wybrano najdroższe kraje na świecie? Jakie są najdroższe kraje świata? Które miejsce zajmuje Polska? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Typowanie najdroższych i najtańszych krajów świata
Przy wybieraniu istotną rolę odgrywało kilka czynników. Magazyn Ceoworld zwrócił uwagę między innymi na dane z różnych badań, takie jak ceny konsumpcyjne czy indeks kosztów utrzymania. W skład kosztów utrzymania wchodzą zakwaterowanie, media, odzież, artykuły spożywcze, transport czy nawet jedzenie poza domem.
Można zatem śmiało stwierdzić, że ranking oparty jest na pięciu wskaźnikach, do których należą:
- koszt utrzymania, czynsz, podstawowe zakupy, jedzenie poza domem oraz siła nabywcza.
Punktem odniesienia został Nowy Jork, który słynie z drożyzny – drogie życie i utrzymanie. W indeksie jego wynik wyniósł 100. Kraje z wynikiem wyższym zostały uznane za droższe, natomiast kraje, które otrzymały mniej niż 100 punktów, uważa się za tańsze. Które kraje można uznać za najdroższe na świecie?
Najdroższe kraje na świecie – ogólnie
Szwajcaria
Szwajcaria jest krajem, w którym koszty życia okazują się najwyższe na świecie. Indeks kosztów życia na rok 2020 wg Ceoworld wynosi 122,4. Szwajcaria ma jedne z najdroższych produktów spożywczych dostępnych na świecie i co więcej, bardzo wysokie podatki. Koszty życia są w niektórych latach o 30 procent większe niż w Nowym Jorku. Również siła nabywcza jest o ponad 20 procent większa.
Norwegia
Na drugim miejscu z indeksem 101,43 plasuje się Norwegia, w której żywność potrafi być około 25% droższa niż w Nowym Jorku. Kraj fiordów, mimo wysokich zarobków, wciąż uchodzi za kraj, w którym koszty życia są zdecydowanie za wysokie. Na norweską drożyznę trzeba nastawić się przede wszystkim w Oslo oraz Stavanger.
Islandia
Jednym z najdroższych krajów świata jest również Islandia. Zajmuje 3 miejsce na podium. Dzieje się tak przede wszystkim przez wysokie ceny żywności. Porównując do Nowego Jorku, w Islandii w przeciętnej restauracji wydamy na obiad ponad 30 procent więcej pieniędzy. Natomiast idąc na zakupy spożywcze do sklepu, w Islandii zapłacimy około 20 procent więcej. Indeks kosztów życia wg Ceoworld wynosi 100,48, a siły nabywczej ponad 80. Widać różnicę.
Najdroższe kraje świata – restauracje
Na pierwszym miejscu pod względem cen w restauracjach króluje nadal Szwajcaria. Równie drogo okazuje się w Norwegii, Danii, Islandii oraz Luksemburgu.
Najdroższe kraje świata – artykuły spożywcze
Czy zdziwi Was fakt, że kolejny raz na pierwszym miejscu staje Szwajcaria? To właśnie tam zapłacimy najwięcej za artykuły spożywcze. Tuż za nią plasują się Korea Południowa, Islandia, Norwegia oraz Japonia.
Najdroższe kraje świata – nieruchomości
Szwajcaria potrafi jednak zaskoczyć. Jeśli chodzi o koszty wynajmu mieszkań, to nie należy ona do najdroższych krajów. Pod względem wynajmu nieruchomości najdroższy jest Hongkong, następnie Singapur, Luksemburg i dopiero za nimi staje Szwajcaria. Nie oznacza to jednak, że jest tam tanio. Hongkong w ogólnym zestawieniu zajął miejsce 11. Drogie nieruchomości zostały zrównoważone odpowiednio tanimi restauracjami.
Polska między innymi
Polska w ogólnym rankingu zajęła 81 miejsce i uzyskała wynik indeksu na poziomie 40,04. Tym samym okazuje się, że jest na równi w rankingu z Chinami, nieznacznie droższa od Rosji i tańsza od Kenii. Ciekawe jest to, że pod koniec 2020 roku ceny towarów konsumpcyjnych wynosiły średnio 40 procent cen nowojorskich. Nie wliczając w to cen wynajmu.
Podsumowanie
Na ukształtowanie się rankingu bez wątpienia mają wpływ wymienione na początku czynniki. Pozwalają one nie tylko dostrzec, które państwa są najdroższe, ale również, które mogą plasować się najniżej. Czołówkę listy najdroższych krajów świata bez dwóch zdań zdominowały kraje europejskie. Czy tak pozostanie? Tego dowiemy się z kolejnych rankingów.