Dom

7 wyjątkowych ras kotów

7 wyjątkowych ras kotów

Wszyscy miłośnicy kotów uważają, że to właśnie ich pupil jest wyjątkowy bez względu na rasę, z której się wywodzi. Oczywiście, mają rację, ponieważ każdy kot jest inny i wykazuje różne cechy, które go określają. Istnieją jednak rasy, które zachwycają swoim wyglądem. Poznaj 7 wyjątkowych ras kotów, które z pewnością skradną twoje serce.

1.    Sfinks

Te koty są już powszechnie znane, ale ich fenomen nadal nie przestaje zadziwiać. Sfinksy wyróżniają się z tłumu. Ich cechą charakterystyczną, niemożliwą do pomylenia z inną rasą, jest brak sierści. Koty te oprócz gładkiego ciała i marszczącej się skóry mają duże uszy oraz szeroko osadzone oczy na trójkątnej głowie. Znane są koty o jasnym umaszczeniu, lecz kolor zależny jest od pigmentacji jaką przyjmie. Sfinksy nie są całkowicie łyse, ich ciało pokryte jest delikatnym meszkiem, który w dotyku może przypominać strukturę zamszu. Wydawać by się mogło, że przez brak sierści są zimne i nieprzystępne, ale nic bardziej mylnego. Sfinksy mają przyjazną osobowość. Są energiczne i uwielbiają być w centrum uwagi. Uwielbiają bliskość i przywiązują się do swojego właściciela.

2.    Maine Coon

Koty z tej rasy zaliczane są do największych kotów domowych. Wyróżniają się półdługą sierścią i oraz niesamowitym charakterem. Majkuny są duże i masywne, ale to nie czyni ich groźnymi, przeciwnie, są łagodne i delikatne. Koty te są również bardzo towarzyskie, najchętniej nie odstępowałby opiekuna na krok i pomagały mu w każdej wykonywanej czynności. Lubią się wspinać, lecz nie za wysoko, oraz ostrzyć pazurki. Kiedy zdecydujesz się na przygarnięcie takiego kota, dobrze, jeśli zaopatrzysz się w odpowiedni drapak, który zaspokoi potrzeby Majkuna i ochroni twoje meble przed zniszczeniem. Wiele kocich gadżetów, takich jak drapaki czy legowiska, znajdziesz na https://cotec.pet/.

3.    Kot Savannah

Rasa ta powstała ze skrzyżowania kota domowego oraz serwala sawannowego. Kot ma centkowane futerko, duże uszy, jest wysoki i smukły. Przypomina dziko żyjącą zwierzynę, ale można go oswoić. Savannah, w porównaniu do innych kocich ras, jest ekstrawertykiem. Lubi zabawę i aktywne spędzanie czasu z właścicielem. Kot ten jest inteligentny, sam dostarcza sobie rozrywek. Mimo tego, że jest ciągle czymś zajęty i nie lubi leżenia na kanapie, to jest bardzo uczuciowy i wierny swoim opiekunom.  

4.    American Curl

Mruczki z rasy American Curl są wyjątkowe ze względu na uszy, które są lekko wywinięte. Mają też długą sierść i puszysty ogon, choć występuje też odmiana krótkowłosa. Koty te są bardzo towarzyskie, nie odstępują właścicieli na krok, doglądają każdej wykonywanej pracy domowej. Źle znoszą samotność, dlatego warto zadbać o to, żeby w domu było jeszcze jedno zwierzę. Koty z tej rasy bywają egocentryczne, domagają się skupienia uwagi tylko na nich. Mimo to, potrafią odwzajemnić uczucia i zbudować więź z człowiekiem.

5.    Khao Manee

Biały diament –  tak nazywa się rasa tych kotów. Ich wyjątkowość związana jest z czysto białym, gładkim i krótkim futrem. Oczy ‘białych diamentów’ także się wyróżniają, mają różne odcienie – zazwyczaj są w kolorze niebieskim i zielonym. Barwa tęczówek wybija się na pierwszy plan, dzięki śnieżnobiałemu umaszczeniu. Nadaje im to elegancji i wytworności. Ze względu na jasną sierść należy pilnować, żeby pupil nie przebywał zbyt długo na słońcu. Koty z rasy Khao Manee są towarzyskie i inteligentne. Preferują aktywne spędzanie czasu na zabawach z opiekunami. Lubią też komunikować się z właścicielem, dlatego często miauczą. Niestety zdarza się, że koty te cierpią na częściową lub całkowitą głuchotę.

6.    Pixie-Bob

Koty z wyglądu przypominają amerykańskiego rysia rudego. Pixie-Bob mają charakterystyczne, krótkie ogony. Stało się tak, dlatego że ojciec pierwszego kotka z tej rasy miał właśnie taki ogon. Występują odmiany krótkowłose i długowłose kociąt. Delikatne cętki na rudawym futrze, duże uszy zakończone pędzelkami, krótki ogon, te cechy wpływają na porównanie ich z dzikimi rysiami. Pixie-Boby, jako jedna z nielicznych ras kotów, charakteryzują się dodatkowymi palcami. Ich osobowość jest przyjazna dla ludzi oraz innych zwierząt, są towarzyskie, aktywne i czułe. Wydają z siebie różne dźwięki, na przykład mruczenie czy warczenie, natomiast rzadko miauczą.

7.    Kot bengalski

Rasa powstała w wyniku skrzyżowania kota domowego z dzikim kotem bengalskim. Osobniki z tej hodowli nie wykazują agresji, tak jak ich przodkowie. Mówi się o nich, że to koty domowe w skórze lamparta. Są wyjątkowe ze względu na cętkowane futro, przypominające drapieżniki, żyjące na sawannie. Koty bengalskie są wesołe i towarzyskie, choć też są często nieufne wobec ludzi i otoczenia. Potrzebują więcej czasu na zaklimatyzowanie się w nowym miejscu i zbudowanie więzi z opiekunem niż inne koty. Chętnie się bawią, są aktywne i ciekawskie, a także szybko uczą się nowych sztuczek.

Przedstawione rasy kotów na pewno zrobiły na tobie wrażenie. Oprócz pięknego wyglądu i wyjątkowych cech są bardzo uczuciowe i potrzebują kontaktu z człowiekiem. Szczęśliwi posiadacze kotów wiedzą, że mruczek wypełnia dom radością.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *