Dom

Rodzaje promienników podczerwieni

Rodzaje promienników podczerwieni

Promienniki podczerwieni jako doskonały sposób na ogrzanie małych, jak i dużych powierzchni to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Czym są? Jak działają? Jakie rodzaje promienników wyróżniamy na polskim rynku i na, co zwrócić uwagę przy wyborze? Odpowiadamy!

Czym są promienniki na podczerwień?

Ogrzewanie podczerwienią to nie nowość! Wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń promienniki to specjalne urządzenia wyposażone w specjalną grzałkę, które nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. Tak nowatorskie rozwiązanie znalazło zastosowanie zarówno w użytku domowym, jak i branży przemysłowej. Ze względu na swoją specyfikę powietrze dociera do znajdujących się w danej przestrzeni obiektów, a emitowane ciepło odczuwalne jest niemal natychmiast. Emitowane wówczas fale podczerwone działają podobnie do promieni słonecznych. Stąd też szerokie zainteresowanie dziedziną ogrzewania na podczerwień. Wygodne, zdrowe, ekologiczne… Czego zatem chcieć więcej? Tymczasem przedstawiamy Państwu istniejące rodzaje promienników. Oto one!

Rodzaje promienników podczerwieni

Doskonale zdajemy sobie sprawę, iż nowoczesne techniki budzą poniekąd wątpliwości, i to niemałe! W zależności od temperatury, do jakiej promiennik ulega nagrzaniu, wyróżniamy krótko, średnio oraz długofalowe. Choć mogą one różnić się kształtem czy wielkością, ich sposób działania pozostaje bez zmian. Na polskim rynku funkcjonuje również wiele firm zajmujących się ogrzewaniem powierzchni metodą podczerwieni, w tym właśnie firma Ogrzej, która znajdziecie tutaj – https://ogrzej.com.pl/category/uslugi-montazu-serwisu-pomiarow. Z pomocą doświadczonych w branży grzewczej specjalistów nie tylko dobierzecie idealny dla siebie wariant, lecz także uzyskacie możliwość wykonania pomiarów czy montażu ogrzewania.

Promienniki krótkofalowe

Promienniki mają różnorakie zastosowanie w zależności od długości emitowanej przez urządzenie fali i to właśnie na tym powinniśmy skupić się, biorąc pod uwagę ogólnodostępne rozwiązania. Co więcej, różnią się one względem siebie sposobem przechodzenia ciepła przy wykorzystaniu tej samej mocy. W przypadku krótkofalowych promienników na podczerwień emitowana fala przybiera postać skupionej wiązki cieplnej. Co to tak naprawdę oznacza? Wytworzone ciepło dociera niemal od razu do ogrzewanego miejsca, przy tym nie nagrzewając powietrza wokół. Tym oto sposobem uzyskamy szybki efekt bez nadmiernej utraty ciepła. Krótkofalowe promienniki są coraz częściej wykorzystywane do otwartych powierzchni lub dużych kubatur, tj. hale produkcyjne.

Promienniki średniofalowe

O średniofalowych promiennikach podczerwieni powiemy najmniej. Dlaczego? Są one bowiem najrzadziej wykorzystywanym rozwiązaniem. I choć działają na podobnej zasadzie, jak pozostałe warianty, są one zwykle stosowane w saunach.

Promienniki długofalowe

Jak już wiecie, promienniki podczerwone mogą różnić się sposobem przekazywania energii cieplnej do otoczenia. Krótko mówiąc, promienniki długofalowe są gwarancją niebywałego komfortu i wygody. Emitowane ciepło ulega rozproszeniu, co zaś skutkuje równomiernym jego rozkładem. Są zatem bardzo często wykorzystywane w budynkach mieszkalnych. Co istotne, mogą one zostać zastosowane zarówno w istniejących, jak i dopiero wybudowanych obiektach.

Jaki promiennik podczerwieni wybrać?

Ze względu na mnogość rozwiązań i szeroki zakres zastosowania, decydując się na jedną z technik ogrzewania podczerwienią, zastanówmy się, na czym na zależy… Jaką powierzchnię planujemy ogrzać? Czy jest to duża kubatura, czy raczej pojedyncze pomieszczenie? Inne rozwiązania sprawdzą się w przypadku ogrzewania mieszkania, inne zaś w powierzchniach otwartych lub półotwartych. Odpowiednio dobrany model jest gwarancją niskich kosztów eksploatacyjnych, a także wysokiego komfortu cieplnego. Wybierz dobrze!

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *