DomPorady

Zanim zdecydujesz się na kota

Zanim zdecydujesz się na kota

Zwierzak to nie zabawka, a decyzja o jego adopcji powinna zostać doskonale przemyślana. Decydując się na adopcję kota, powinieneś wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników związanych z nadejściem pupila. Bez tego ani rusz! Co musisz wiedzieć, jeszcze zanim zdecydujesz się na kota? Wszystkiego dowiesz się poniżej!

Oczekiwanie na nadejście mruczka to w większości przypadków czas niezwykle fascynujący! Niemniej może również wiązać się ze sporym stresem. Należy bowiem odpowiednio przygotować się i spełnić szereg obowiązujących nowych właścicieli wymogów. Upewnij się, czy aby na pewno wszyscy domownicy są zgodni w kwestii adopcji kota. Wówczas unikniesz przykrej niespodzianki i potencjalnych sporów. Decyzja ta powinna zostać podjęta wspólnie!

Kocia wyprawka

To absolutna konieczność! Nie ma mowy o adopcji kota bez uwzględnienia jego podstawowych potrzeb. Oprócz przygotowania mieszkania i zabezpieczenia wszelkich kątów czy okien pomyśl o sporządzeniu listy najpotrzebniejszych akcesoriów. Wyprawka dla kota powinna zawierać m.in. bogatą w wysokiej jakości składniki karmę mokrą i suchą, kuwetę, transporter, legowisko oraz ceramiczne miseczki. Pomyśl również o kocich zabawkach! Sprzyjają one rozwojowi kota i pozwolą wam na zacieśnienie więzi.

Koty drapią

Bez wątpienia jest to jeden z minusów posiadania kociaka! I choć nie oduczymy kota drapania – jest to jego naturalny nawyk, możemy temu skutecznie przeciwdziałać. Jak? Poprzez inwestycję w wysokiej jakości drapak dla kotów. Odpowiednio dopasowany nie tylko wyeliminuje problem, jakim jest drapanie wyposażenia, lecz także zapewni nowemu domownikowi idealną przestrzeń do zabawy czy odpoczynku. O czym musisz pamiętać przy wyborze konkretnego modelu? Drapak dla kota powinien zostać dopasowany do potrzeb twojego mruczka, tym samym spełniać swe podstawowe funkcje. Umieść nową zabawkę w jasnym i łatwo dostępnym dla kota miejscu, i nie martw się o potencjalne szkody. Twój kociak jeszcze ci za to podziękuje!

Gdzie kupić drapak dla kota? Polska marka Cotec – https://cotec.pet/pl/ – od lat specjalizuje się w produkcji pięknych i superwytrzymałych akcesoriów dla kotów. Dostępne na stronie drapaki zostały wykonane ze starannie wyselekcjonowanych materiałów. Jedno jest pewne – nie pożałujesz zakupu!

Higiena

Koty to czyściochy! Nie zmienia to jednak faktu, iż jako nowy właściciel musisz zadbać o higienę twojej pociechy. W zależności od rasy należy regularnie wyczesywać sierść i czyścić uszy! Jak widać, czeka cię sporo wyzwań!

Koty kosztują

I to niemało! Czy braliście pod uwagę wszelkie koszty związane z posiadaniem kota pod własnym dachem? To nie tylko opłaty związane z wyprawką czy samą adopcją, lecz także z regularnymi wizytami u weterynarza… Koszty te mogą być niższe bądź wyższe w zależności od różnorakich czynników.

Odpowiedzialność

Niektórzy właściciele o tym nieustannie zapominają… Adoptując kota ze schroniska czy z pełnoprawnej hodowli, musisz liczyć się z odpowiedzialnością, jaka spadnie na twoje barki. Co mamy na myśli? Posiadanie kota wiąże się z licznymi ograniczeniami zwłaszcza na początku. Warto wcześniej uświadomić sobie, iż jest to decyzja na długie lata, która w dużym stopniu wpłynie na twoje dotychczasowe życie. To zaś skutkuje tym, iż przy podejmowaniu decyzji różnego kalibru, będziecie musieli brać pod uwagę waszego czworonożnego przyjaciela.

Wynajem mieszkania a posiadanie kota

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie, musisz koniecznie upewnić się, czy właściciel mieszkania akceptuje obecność zwierząt domowych. W innym razie będziesz musiał pożegnać się z myślą o adopcji. Weźmy również pod uwagę potencjalne komplikacje czy kłopoty. Kot w nowym mieszkaniu potrzebuje odrobiny czasu, by w pełni zaadoptować się w nowej rzeczywistości. Może to skutkować zniszczeniami wyposażenia, a to zaś utratą kaucji…

Natura kociaków

Koty chodzą własnymi ścieżkami… Czy aby na pewno? Wbrew pozorom koty nie są samotnikami, o czym bardzo często zapominamy! Upewnij się, iż jesteś w stanie poświęcić kotu wystarczającą ilość czasu, by mógł prawidłowo się rozwijać. Koty potrzebują dodatkowych bodźców, w tym właśnie dobrego towarzystwa. Jeżeli twoja praca nieustannie cię pochłania, zastanów się dobrze… To już koniec naszych porad dotyczących adopcji kota. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszelkie obawy i wątpliwości!

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *