Porady

Stroik świąteczny – jak go zrobić samemu?

Stroik świąteczny – jak go zrobić samemu?

Święta Bożego Narodzenia są czasem szczególnym, zwłaszcza w naszej kulturze. Ze względu na symbolikę, podniosłość, ciepło, radość i miłość, które powinny panować podczas obchodzenia tych świąt, decydujemy się na wyjątkowe dekoracje naszych domów, czy mieszkań. Obok tradycyjnej choinki, powinien znaleźć się również stroik, który króluje na wigilijnym stole. Oczywiście wszelkie ozdoby bożonarodzeniowe można kupić gotowe, jednak te własnoręczne prezentują się szczególnie dobrze, a dodatkowo są bardziej wartościowe.

Dodatkowo takie własnoręczne stroiki na Boże Narodzenie świetnie sprawdzą się jako prezent dla najbliższych i znajomych. Już wiemy, dlaczego warto zrobić samemu tę ozdobę, ale pojawia się pytanie, jak zrobić stroik świąteczny? Wszystkiego dowiecie się czytając ten artykuł.

Niezbędne materiały

Na początku warto się zastanowić jaki kształt stroika chcielibyśmy zrobić, najprostsze można wykonać z samej gąbki florystycznej o kształcie nieregularnym, jednak najpopularniejsze są te okrągłe, bądź owalne. My się skupimy na okrągłych, ponieważ mają szersze zastosowanie – można je na przykład zawiesić również na drzwiach frontowych. Co nam będzie potrzebne? Przede wszystkim słomiany wianek, który będzie stanowił naszą podstawę, dobrze sprawdzą się te o 25-30 cm średnicy. Kolejnym niezbędnym elementem są oczywiście gałązki z drzewka iglastego, idealnie będą się nadawać świerki niekujące, bądź jodły, które posiadają miękkie igły.

Materiały, które pomogą nam umocnić gałązki i inne ozdoby do naszej podstawy, to druty w kolorze zielonym, ostre nożyczki, niewielkie obcęgi i precyzyjny nożyk. Elementami dodatkowymi są wszelkie ozdoby, które dobieramy w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Świetnie sprawdzają się gałązki ostrokrzewu, szyszki różnej wielkości, złote lub srebrne tasiemki, ewentualnie niewielkie bombki dopasowane kolorystycznie, sztuczny śnieg, plastry ususzonej pomarańczy, czy też własnoręczne pierniki, które dodatkowo będą zachwycać nas typowo świątecznym zapachem.

Montowanie gałązek do wianka

Jeśli mamy już wszystkie materiały zgromadzone, należy zacząć od przymocowywania gałązek iglastych do naszego wianka. Trzeba je łączyć po dwie, trzy gałązki i dopiero przytwierdzać za pomocą drucika do podstawy naszego stroika. Nie można zapomnieć, aby po każdym przyłożeniu kępki gałązek mocno zaciągnąć drucik na wianku, ten zabieg zapewni konstrukcji stabilność.

Przymocowywanie dekoracji do stroika

Na tak przygotowany wianek, należy zacząć przymocowywać wcześniej przygotowane dekoracje. Część z nich powinna być owinięta drucikiem, tak aby można było je wbić w słomianą podstawę, przykładowo dół szyszek. Natomiast pomarańcze, czy pierniczki powinny być tak przygotowane, aby można było w nie wbić drucik, chodzi tu o zrobienie dziurki, zanim ozdoby będą mocowane, w innym wypadku mogą zostać zniszczone.

Przytwierdzanie świeczników

Ostatnim elementem jest przymocowanie świeczników, ponieważ stroiki bożonarodzeniowe na stół charakteryzują się właśnie posiadaniem świec. Można kupić gotowe świeczniki ze szpikulcem, który się wbija w słomianą podstawę, lub zrobić je samemu, na przykład z przekrojonych w połowie skórek po cytrusach. W takich owocowych świecznikach jednak wykorzystanie rodzaju świeczek jest ograniczone, ponieważ sprawdzą się jedynie tealighty.

Ostatnie poprawki

Stroik jest już w zasadzie gotowy, jeżeli chcemy go jeszcze bardziej przyozdobić, możemy oprószyć go sztucznym śniegiem w spreju, lub złotym, bądź srebrnym brokatem.

Stroik jest jedną z głównych ozdób w naszych domach, czy mieszkaniach podczas Świąt Bożego Narodzenia i wbrew pozorom można go bez problemu wykonać samemu. Do tego wystarczy Wam w zasadzie słomkowy wianek, kilka gałązek iglastych i dekoracje, które można również przygotować samemu. W tworzenie takiego stroika można zaangażować oczywiście dzieci, co sprawi im wyjątkowo dużo radości, a to przecież o nią w Świętach chodzi.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *