Zdrowie

Jak uniknąć problemów z nerkami?

Jak uniknąć problemów z nerkami?

O nerki należy dbać już od najmłodszych lat – to fakt! Odpowiednio zbilansowana dieta, zmiana dotychczasowych nawyków czy całkowita rezygnacja z używek wpływają pozytywnie na nasze ogólne samopoczucie, a także na funkcjonowanie naszego organizmu. I choć lekarze nieustannie alarmują o wzroście zachorowalności na różnego rodzaju dolegliwości nerek, Polacy wciąż zaniedbują kwestie zdrowotne. Co możesz zrobić, by cieszyć się zdrowiem przez długie lata i uniknąć problemów z nerkami?

Nerki to jeden z najważniejszych organów w organizmie człowieka, pełniący szereg różnorakich funkcji. Nerki pełnią m.in. funkcję filtracyjną, zapobiegają utracie wody, kontrolują poziom substancji mineralnych oraz umożliwiają zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. Nieprawidłowo funkcjonujące mogą przyczynić się do wystąpienia poważnych chorób, będąc jednocześnie zagrożeniem dla naszego życia. To, w jaki sposób dbamy o nasz organizm, ma duży wpływ na funkcjonowanie nerek. Jak zatem dbać o nasze nerki, by uniknąć potencjalnych kłopotów zdrowotnych?

Rola nerek w organizmie człowieka jest niezwykle istotna. Stacja dializ Davita – https://davita.pl/ – od wielu lat zajmuje się diagnostyką i leczeniem najczęstszych chorób nerek. Jeżeli zauważyłeś niepokojące objawy niewydolności nerek, zasięgnij po pomoc w ośrodku dializ Davita, który działa na terenie całej Polski!

Nawodnienie organizmu

Nawodnienie i jeszcze raz nawodnienie! Od tego powinniśmy zacząć, mówiąc o nerkach i dbałości o nie! Picie dużej ilości płynów jest skutecznym sposobem na wspomaganie pracy nerek. Istotne, aby każdego dnia spożywać przynajmniej 2-3 litry płynów. Odwodnienie zaburzy funkcjonowanie organizmu, tym samym może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerek. Dostarczenie odpowiedniej ilości płynów do organizmu pozwoli na usunięcie bakterii z dróg moczowych, jednocześnie eliminując ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Zalecamy także całkowitą rezygnację z napojów gazowanych – spożywane w nadmiarze mogą doprowadzić do powstania kamieni nerkowych.

Odpowiednio zbilansowana dieta

Nie od dziś wiadomo, iż niektóre składniki dostarczane do naszego organizmu szkodzą nerkom. Dieta bogata w białe pieczywo, gotowe dania, sól, słodycze czy konserwanty ma znamienny wpływ na ich funkcjonowanie. Co możesz zrobić, by zadbać o nerki? Wzbogacić swoją dietę w składniki odżywcze i witaminy. Warzywa i owoce są bowiem podstawą dobrze zbilansowanej diety.

Używki? Powiedz stanowcze „nie”

Alkohol i papierosy obciążają nasze nerki – i to w bardzo dużym stopniu! Nasze nerki jako organ pełniący funkcję stricte filtrującą muszą wykonać ogrom pracy, by usunąć wszelkie toksyny i szkodliwe substancje z organizmu. Oczywiście nie warto popadać ze skrajności w skrajność! Alkohol spożywany sporadycznie w małych ilościach nie powinien nikomu zaszkodzić.

Aktywność fizyczna…

… to podstawa! Codzienna dawka wysiłku fizycznego wpływa pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, lecz także i fizyczne. Wprowadzając nowe nawyki, zadbasz o swój organizm i będziesz mógł cieszyć się zdrowiem przez długi czas. Tryb leżąco-siedzący nikomu przecież nie służy!

Częstotliwość oddawania moczu

Dlaczego o tym wspominamy? Otóż częstotliwość oddawania moczu ma znaczenie – i to niemałe! Nie należy wstrzymywać się z wizytą w toalecie, gdyż może to nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje. Mocz należy oddawać tak często, jak tylko poczujemy taką potrzebę. Namnożony w pęcherzu jest bowiem doskonałym siedliskiem bakterii.

Profilaktyka

Wydawać, by się mogło, iż o pewnych rzeczach po prostu nie trzeba wspominać… A jednak! Wykonywanie regularnych badań kontrolnych to absolutna konieczność! Co istotne, nieprawidłowo funkcjonujące nerki nie zawsze dają o sobie znać w porę… Z czasem, gdy ich funkcjonowanie zostanie całkowicie zaburzone, wdrożenie odpowiedniego leczenia może być utrudnione. Należy przeciwdziałać i dbać o nerki przez całe życie!

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *