lifestyle

Włóczka a kordonek – czym się od siebie różnią?

Włóczka a kordonek – czym się od siebie różnią?

Szydełkowanie, zrobione na drutach swetry i czapki – wszystko to może wydawać się przeszłością. Dawniej dzierganie było konieczne, bo nie istniały galerie handlowe i sieciówki oferujące różnorodne ubrania w niskich cenach. Dlatego teraz, kiedy mamy powszechny dostęp do tekstyliów, włóczka i kordonek kojarzą się z emeryturą oraz dużą ilością wolnego czasu. Okazuje się jednak, że szydełkowanie ma swoich fanów i stało się modnym hobby. Sprawdź, czym różnią się nici do robótek ręcznych!

Włóczka a kordonek – różnica

Zasadniczą różnicą między włóczką a kordonkiem jest siła ich splotu. Kordonek jest mocno skręcony, co czyni go znacznie wytrzymalszym. Tanie kordonki, które wykorzystasz do zrobienia ozdób i ubrań, można znaleźć na https://zamotane.pl/pl/c/Kordonki/13. Do wyboru jest np. kordonek stokrotka – wysokiej jakości wyrób z Turcji, posiadający lekki połysk.  Natomiast bawełniany kordonek maxi najlepiej nada się do stworzenia serwetek, obrusów, bieżników oraz letnich wyrobów, takich jak kapelusze, sukienki i ubrania dzianinowe.

Włóczka jest za to świetnym materiałem na szale i chusty, ponieważ jej splot jest znacznie luźniejszy. Taka przędza o większej grubości jest idealna do dziergania swetrów i szalików, ale już gorzej wypada przy wyszywaniu aplikacji, np. podczas frywolitkowania w hafcie koralikowym.

Co zrobić z włóczki i z kordonka?

Przed przystąpieniem do robótek ręcznych, koniecznie sprawdź grubość kordonka lub włóczki i zadecyduj, który z tych materiałów włókienniczych będzie najlepszy do wykorzystania w twoim projekcie. Odpowiednie dopasowanie skrętu nici to gwarancja sukcesu. Finalny wygląd twojego wyrobu jest uzależniony także od jakości kordonka lub włóczki. Produkty marceryzowane cechują się wspaniałą estetyką, ponieważ lekko błyszczą. Bawełna, z której zostały wykonane, to naturalny i przyjemny w dotyku materiał.

Grubość włóczki lub kordonka, obowiązkowo musi być dobrana do szerokości szydełka/drutów. Na opakowaniu znajdziesz informacje, jaka liczba nitek została wykorzystana do wykonania wybranej włóczki/kordonka. Im więcej nitek, tym grubszy będzie ostateczny splot. Największe kordonki stworzone aż z dwunastu nici, będą idealne do wykonania puf czy dywanów.

Rodzaje włóczek

Włóczki są równie różnorodne, co kordonki. Oprócz kolorowej palety barw, dostępny jest także szeroki wybór materiałów, z których wykonanych są włóczki. W zależności od przeznaczenia, można zdecydować się na naturalne włóczki z wełny Merino, z dodatkiem kaszmiru lub jedwabiu, z klasycznej wełny, z bambusa, alpaki lub lnu. Takie wyroby są przyjazne dla skóry i będą dobrze przepuszczały powietrze. Do wykonania ozdób świątecznych lub zabawek, można wykorzystać mieszanki syntetyczne, np. akryl, poliester, wiskozę, modal lub mikrofibrę.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z dzierganiem, liczba dostępnych włóczek  i kordonków, może się wydać przytłaczająca. W miarę wdrażania się w włókiennicze hobby, taki wybór z pewnością okaże się polem nieograniczonych możliwości.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *