Zdrowie

Co należy wiedzieć o nerkach?

Co należy wiedzieć o nerkach?

Nerki są najważniejszym narządem układu moczowo-płciowego. W bardzo dużym stopniu przyczyniają się do prawidłowego działania organizmu. Pełnią funkcję wydalniczą i regulującą, odpowiadają też za produkcję hormonów. Co jeszcze należy wiedzieć o nerkach? Sprawdźmy!

Gdzie zlokalizowane są nerki?

Każdy zdrowy człowiek posiada dwie nerki. Położone są po obu stronach kręgosłupa w przestrzeni pozaotrzewnowej, za żołądkiem i pod wątrobą. Mimo tego, że nerki występują parzyście, nie oznacza to, że są symetryczne, zazwyczaj lewa znajduje się wyżej niż prawa. Umiejscowienie w okolicy piersiowej i lędźwiowej kręgosłupa może wpływać na pomyłki związane z odczuwaniem bólu. Nerki przypominają kształtem ziarna fasoli.

Działanie nerek

Nerki zawdzięczają swoje działanie nefronom, czyli podstawowym jednostkom stanowiącym strukturę nerek. Odpowiadają za filtrowanie krwi, która przez nie przepływa. Wchłaniają potrzebne substancje z pożywienia oraz wydalają te szkodliwe. Przyczyniają się również do powstawania moczu. Dochodzi do tego w kłębuszkach nerkowych, gdzie najpierw krew jest filtrowana, następnie spora część wody i produktów przemiany materii z powrotem wraca do układu krwionośnego, a na końcu zbędne substancje zostają wydalane z moczem.

Jeśli zauważasz nieprawidłowości związane z działaniem nerek, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Specjalistyczną poradnię nefrologiczną z łatwością znajdziesz na https://davita.pl/znajdz-osrodek.

Jakie funkcje pełnią nerki?

Bez prawidłowo działających nerek twoje życie jest zagrożone. Już wiemy, że spełniają funkcję wydalniczą oraz regulującą wewnętrze czynności w organizmie. Jakie jeszcze ważne role odgrywają nerki?

  • usuwają niepotrzebne produkty metaboliczne
  • gromadzą pożyteczne substancje dostarczane z pożywieniem
  • optymalizują ilość płynów ustrojowych
  • wpływają na ciśnienie krwi
  • produkują erytropoetynę – hormon zwiększający liczbę czerwonych krwinek
  • mają wpływ na pH krwi
  • produkują witaminę D, dzięki temu oddziałują na układ kostny

Ból nerek

Odczuwany jest przeważnie w jamie brzusznej, w okolicy lędźwiowej, czyli tam, gdzie położone są nerki.  Może pojawić się gwałtownie lub trwać przez dłuższy czas. Z bólem nerek często występuje rzadkie i bolesne oddawanie moczu lub jego zmieniony kolor, podwyższona temperatura oraz uczucie poirytowania. Jeżeli objawy nie są nasilone, poleca się zażywać leki przeciwbólowe i rozkurczowe oraz tabletki z wysoką zawartością witaminy C. Picie dużej ilości wody w ciągu dnia również powinno złagodzić objawy. W przypadku, kiedy ból jest silny, a symptomy się utrzymują należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

Jak dbać o nerki?

O nerki należy się troszczyć, tak samo, jak o resztę organów występujących w naszym ciele. To praca pojedynczych narządów wpływa na zdrowie i życie człowieka. Zatem, jak dbać o nerki, żeby służyły nam na długie lata?

  • wprowadź produkty zawierające niską zawartość białka do swojej diety
  • prowadź aktywny tryb życia, proste ćwiczenia wykonywane systematycznie znacznie poprawiają jego jakość
  • zrezygnuj z palenia papierosów
  • zminimalizuj konsumpcję alkoholu
  • staraj się utrzymywać prawidłową masę ciała

Profilaktyka badania nerek

Zdiagnozowanie choroby nerek nie należy do najprostszych zadań. Można pominąć wiele kluczowych objawów lub przypisać je do innej przypadłości. Każdy człowiek przynajmniej raz w roku powinien wykonać pakiet badań krwi i moczu, aby monitorować swój stan zdrowia oraz wykrywać pojawiające się nieprawidłowości. Podczas analizy wydolności nerek ważna jest znajomość poziomu kreatyniny i mocznika w organizmie. Trzeba obserwować zachowania swojego ciała, wtedy można stwierdzić czy mamy powody do obaw. Do częstych zaburzeń w funkcjonowaniu nerek należą: patologie związane z oddawaniem moczu, opuchnięcia ciała, świąd skóry, podatność na występowanie siniaków, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, a także wysoki poziom cukru. Kiedy zauważysz u siebie podobne oznaki, koniecznie odwiedź lekarza.

Nerki to jeden z najważniejszych ośrodków w ludzkim organizmie. Bez dobrze funkcjonujących nerek życie byłoby uciążliwe, a nawet niemożliwe. Pamiętajmy o regularnej profilaktyce i troszczmy się o nasz układ moczowy, to zapewni każdemu lepsze samopoczucie.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *