Wnętrza

Design dla seniora – jak urządzić mieszkanie starszej osoby?

Design dla seniora – jak urządzić mieszkanie starszej osoby?

Z wiekiem zmieniają się nasze potrzeby i upodobania. Osoby w różnym wieku mają też inne możliwości. Z czasem sprawność fizyczna obniża się, co wymaga dostosowania życiowej przestrzeni do nowej sytuacji. Jakie przedmioty powinny znaleźć się w mieszkaniu seniora, by codzienne funkcjonowanie w nim stało się łatwe i przyjemne? Poznaj najważniejsze propozycje.

Mobilne stoliki

Zestaw niedużych stolików wyposażonych w wygodne rączki i kółka można przesuwać dowolnie z miejsca na miejsce. W zależności od potrzeb, z łatwością zmienią swoje położenie, towarzysząc osobie starszej w salonie, w kuchni czy w sypialni. Można zdecydować się na stoliki herbaciane, pojemniki na kółkach, które pomieszczą książki, czasopisma i przybory do robótek ręcznych, a także na niewielki stoliczek na laptopa.

Krzesło z ruchomym siedziskiem

Ruchy wykonywane podczas siadania i wstawania często obciążają wiele istotnych części ciała. Osoby starsze, które siadają bokiem, zwykle borykają się z trudnością utrzymania stabilności i ciężko opadają na siedzenie. Jednak za sprawą specjalnego krzesła, uda się złagodzić skutki tej czynności. Mebel posiada ruchome siedzisko, które obraca się wokół własnej osi. Pozwala to pozwala na wygodne manewry i zmianę pozycji osoby siedzącej. Jego oparcie ukształtowano tak, by dawać maksymalny komfort plecom. Podczas wstawania i siadania można oprzeć się o oparcie przedramieniem i przenieść część ciężaru ciała na oparcie.
Wygony mebel z pewnością przyda się seniorowi o ograniczonej sprawności ruchowej.

Gadżety dla seniorów

Podczas rozwiązywania krzyżówek nieocenioną pomocą okaże się długopis z lupą. Gadżet ułatwi odczytanie nawet najmniejszej czcionki. Powiększenie czcionki zapewni też specjalna laska z lupą. W jej uchwycie znajduje się przyrząd zwiększający obraz. Laska przyda się z pewnością w trakcie zakupów. Pozwoli bez problemu przeczytać cenę czy etykietę danego produktu.

Krzesło ułatwiające wstawanie

Z upływem lat pogarsza się nasza mobilność, mięśnie osłabiają się, a gęstość kości się zmniejsza. Wstanie z krzesła – banalna czynność – sprawia coraz większy kłopot. Z tego względu projektanci stworzyli krzesło (fotel), który dzięki swojej konstrukcji polepsza stabilność i siłę.  Wstawanie z mebla nie będzie nastręczało dodatkowych problemów.

Wszystkie te gadżety ułatwią osobom starszym codzienne funkcjonowanie. Dzięki nim mieszkanie seniora stanie się wygodniejszym i bezpieczniejszym miejscem. Jakie przedmioty możesz polecić osobom urządzającym dom kogoś mającego specjalne potrzeby?

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *